Vodič kroz Ubuntu Desktop 12.04 - Instaliranje i podešavanje mrežnog pisača
Pisač se naziva mrežnim ako se komunikacija između računala i pisača odvija putem računalne mreže. Na taj način moguće je da korisnici s više računala koriste isti pisač, što se često koristi u korporativnim LAN-ovima. I u slučaju kada se koristi samo jedno prijenosno računalo, mrežni pristup pisaču može biti prikladan jer se u tom slučaju pisač ne treba spajati i odspajati s prijenosnog računala.
Ako mrežni pisač ima mrežni adapter (kao i računalo) putem kojeg je izravno spojen u LAN, potrebno je podesiti mrežne parametre tog adaptera na sljedeći način:
- Spojiti pisač na lokalnu računalnu mrežu (putem odgovarajućeg mrežnog kabla) i zatim ga uključiti.
- Podesiti postavke na mrežnom adapteru pisača tako da odgovaraju mrežnim protokolima koji se koriste u dotičnoj mreži (vidi poglavlje Podešavanje mrežnih veza (konekcija)). Npr. ako se koristi protokol IP, potrebno je zadati IP-adresu i masku podmreže (pri tome je najbolje zadati statičke postavke, a ne koristiti DHCP-server za dinamičko dodjeljivanje postavki).
- Novi pisač ima tvornički zadane mrežne postavke koje omogućuju da mu se pristupi s nekog računala u mreži i zatim podese postavke koje su stvarno potrebne. (To se obično radi putem web-sučelja, tj. tako da se u web-pregledniku otvori početna IP-adresa pisača). Drugi način podešavanja je putem upravljačkog panela na pisaču. Točne upute o tome dobivaju se u proizvođačkoj dokumentaciji koja dolazi s pisačem.
Postupak definiranja takvog pisača u CUPS-u je sljedeći:
- U glavnom prozoru upravljačkog programa za pisače (Printing) kliknuti na gumb Add čime se pokreće traženje spojenih pisača. Otvara se novi prozor New Printer. U stupcu Devices treba kliknuti na Network Printer te malo pričekati da se ispod te stavke pojavi popis mrežnih pisača koje je upravljački program automatski našao na lokalnoj mreži.
- U dobivenom popisu označi se model pisača koji nas zanima, npr. "HP Color LaserJet 4700" (desno od modela pisača navedena je njegova IP-adresa), i klikne se na gumb Forward.
- Slijedi traženje pogonske PPD-datoteke ("Searching for drivers") te je daljnji postupak isti kao i za lokalno spojeni pisač.
Mrežnim pisačem možemo nazivati i pisač koji je dostupan na mreži putem nekog drugog računala, tj. definiran je na njegovom poslužitelju za pisače te mu je omogućen pristup putem mreže. U tom slučaju kaže se da je uključeno dijeljenje pisača (eng. printer sharing).
Slijedi postupak dodavanja pisača koji je dijeljen pod sustavom Microsoft Windows:
- U glavnom prozoru upravljačkog programa za pisače (Printing) kliknuti na gumb Add čime se pokreće traženje spojenih pisača. Otvara se novi prozor New Printer. U stupcu Devices treba kliknuti na Network Printer – pojavit će se popis mrežnih pisača koje je upravljački program automatski našao na lokalnoj mreži.
- Međutim, pisač koji nas zanima tu neće biti naveden već je potrebno označiti stavku Windows Printer via Samba te u desnom dijelu prozora upisati podatke potrebne za pristup na mrežni pisač koji nas zanima – radi se o mrežnoj putanji pisača (npr. smb://hostname/HPLJ2300) te korisničkom imenu i lozinki s kojima se može dobiti pristup na dijeljeni pisač. Te podatke treba potvrditi s Forward.
- Slijedi traženje pogonske PPD-datoteke ("Searching for drivers") te je daljnji postupak isti kao i za lokalno spojeni pisač.
Idi na: Sadržaj | < Prethodno poglavlje | Sljedeće poglavlje >