Dijeljenje mapa
Uvod
Često puta imamo potrebu unutar lokalne mreže prebaciti neke podatke sa računala na računalo. Za takve potrebe služe nam dijeljene mape (direktoriji). U pravilu, to su mape kojima mogu imati pristup svi ili željeni korisnici jednog ili više računala. Takvo dijelnje mapa između računala na Linuxu se postiže NFS datotečnim sustavom ili SAMBA-om. NFS se služi protokolom iz UNIX svijeta, a SAMBA Windows kompatibilnim protokolom. Ovo, automatski podrazumjeva da ćemo s pomoću SAMBA-e moći s jednakom lakoćom pristupiti i Linux i Windows računalima spojenima na istu lokalnu mrežu i dijeliti mape (direktorije), datoteke i pisače međusobno. Iz tih razloga, a i iz razloga jednostavnosti podešavanja mi ćemo se ovdje baviti dijeljenjima preko SAMBA-e. Radi lakšeg snalaženja u ovim primjerima definirati ćemo imena računala ovako:
|
Sadržaj
Ubuntu
Uključivanje dijeljenja mapa
Kod Ubuntu distribucije nije potrebno znati da li je SAMBA već instalirana na sustav ili nije. Prilikom procesa uključivanja, sustav će to sam provijeriti i po potrebi sve instalirati sam.
Dakle, prvo u svojoj osobnoj mapi odaberite jednu koju želite uključiti u dijeljenje. U našem primjeru služiti ćemo se mapom Javno za otvoreni pristup svima (i onima koji nisu korisnici desktop-pc računala) i mapom Samo korisnici (potrebno ju je kreirati) kojoj ćemo dati ograničeni pristup (samo korisnicima računala desktop-pc.
Desnim gumbom miša kliknite na mapu Javno, kada se pokaže izbornik, odaberite opciju Sharing options lijevim gumbom miša.
Pojavljuj se ovaj prozor:
Na njemu uključujemo opciju Share this folder
U koliko SAMBA nije već instalirana, pojaviti će se prozor koji upozorava na to:
Tu kliknite na Install service kako bi se isti instalirao na sustav
Uspješna instalacija ovog servisa završava ovako:
Kliknite Zatvori
Nakon ovoga potrebno je restartati session:
Klikom na Restart session
Nakon ovoga potrebno je ponovo doći do mape Javno i desnim gumbom miša pozvati Sharing options. Pojavljuje se prozor kao na početku, te u njemu sada možemo odabrati željene opcije:
Postoje tri opcije koje možemo uključiti:
- Share this folder - moramo ga uključiti je rse time aktivira dijeljenje mape
- Share name - možemo upisati neko drugo ime. Pod tim imenom vidjet ćemo ovu mapu na drugim računalima
- Allow other people to write in this folder - Ako je uključimo, dozvoljavamo i drugim ljudima da mogu upisivati i brisati u ovoj mapi. U protivnom, moći će samo čitati podatke iz nje.
- Comment - Možemo napisati komentar koji će pokazivati
- Guest access (for people without user account) - Ako ga uključite, svi će moći pristupati toj mapi sa nekog računala. U slučaju da je opcija isključena, morati ćete napraviti za sve korisnike korisničke račune na ovom računalu, te će se oni onda prilikom pristupa mapi logirati sa svojim loginom i lozinkom.
Nakon ovih odabira kliknite na Create share
Kao završni korak pojavljuje se prozor koji objašnjava kako je potrebno dodati određena prava pristupa na mapu:
Kliknite na Add the permissions automatically i to je to.
Sada je vaša mapa dijeljena na sva računala koja su spojena u vašoj lokalnoj mreži. Bilo da koriste Linux ili MS Windows operacijski sustav.
Nakon ovoga istu operaciju napravimo na mapi Samo korisnici s tom razlikom što ćemo njoj dati pristup samo korisnicima računala deskop-pc ovako:
Djeljenje mapa kroz CLI
Djeljenje mapa moguće je ostvariti i preko terminala uređivanjem datoteke smb.conf koja je konfiguracijska datoteka programa SAMBA.
Za uređivanje datoteke smb.conf potrebne su administratorske ovlasti.
Potrebno je otvoriti terminal te upisati:
pico /etc/samba/smb.conf
Na kraj datoteke potrebno je dodati sljedeće:
[javno] #ime djeljene mape na mreži, ne mora se poklapati sa imenom mape na računalu path = /home/user/javno #ovdje se navodi cijela putanja do mape koju želimo djeliti browseable = yes read only = no #dozvola da se u mapi mogu otvarati nove datoteke
Dodatni parametri koje možemo navesti:
guest ok = yes #dozvola da se mapi može pristupiti i bez korisničkog imena create mask = 766 #sve novootvorene datoteke u djeljenoj mapi će imati dozvole za čitanje i pisanje za sve(owner,group,nobody)
Pristupanje dijeljenoj mapi sa drugog Linux računala
Kako bi pristupili udaljenom računalu, odnosno njegovim dijeljenim mapama trebamo otići u glavni izbornik, te odabrati Mjesta -> Mreža. Otvara se prozor za pristup računalima unutar lokalne mreže:
Odaberemo računalo desktop-pc i pojavljuje se ovaj sadržaj:
Sada, ako želimo pristupiti mapi koja ima otvoreni pristup svima - Javno, potrebno je samo dvaput kliknuti na tu mapu i ulazimo u njen sadržaj koji se stvarno nalazi na udaljenom računalu. Sa podacima iz te mape postupamo na isti način kao i sa bilo kojom drugom mapom.
U slučaju da želimo pristupiti mapi Samo korisnici koja je rezervirana za korisnike računala deskop-pc, dvoklikom na nju dobivamo prozor za pristup:
U njega upisujemo ili odabiremo slijedeće opcije:
- Korisničko ime: Upisujemo korisničko ime koje imamo na desktop-pc računalu
- Domena: Već je zadana automatski (WORKGROUP), ali je možemo promijeniti
- Lozinka: Upisujemo lozinku
- Odmah zaboravi zaporku: Ne pamti lozinku, nego je moramo svaki puta upisivati kada želimo pristupiti mapi.
- Zapamti zaporku do odjave sa sustava: Pamti lozinku samo dok smo prijavljeni u sustav
- Zapamti zauvijek: Oslobađa nas budućih upisivanja lozinke za ovo korisničko ime.
Ako su podaci koje smo unijeli točni, sustav nas pušta u dijeljenu mapu, te s njom radimo kao i sa drugim mapama.
Pristupanje dijeljenoj mapi sa drugog Windows računala
Ako Linux računalu želimo pristupiti putem MS Windows operacijskog sustava, onda je postupak ovakav:
Na Start izborniku odaberemo Network Neighborhood, nakon čega dobivamo ovaj prozor:
U koliko u prozoru ne pokaže dijeljene mape sa Linux stroja, provjerite da li vam je pod mrežnim postavkama u Windows operacijskom sustavu radna grupa podešena na WORKGROUP!
Zatim, mapi Javno pristupamo dvoklikom miša na njezinu ikonu, a mapi Samo korisnici, dvoklikom, pa upisom logina i lozinke koju imamo na Linux računalo: