Ukratko o učitavanju operacijskog sustava

Izvor: HrOpenWiki
Inačica od 11:55, 8. siječnja 2009. koju je unio/unijela Grof (razgovor | doprinosi)

Skoči na: orijentacija, traži
O procesu učitavanja

Ova stranica namijenjena je rasvjetljavanju tabua oko procesa podizanja računala od uključivanja do postavki vašeg omiljenog GUI-a na ekranu. Kako dosta problema sa instalacijom operacijskog sustava i razumijevanjem rada računala leži u ovom, mnogima sivom ili čak crnom području, smatramo potrebnim objasniti što se konkretno dešava prilikom podizanja vašeg Linux operacijskog sustava.

Također smisao je dati uvide u moguće greške pri svakom opisanom koraku.

Uvod

Prije svega moramo razumijeti da računalo prilikom uključivanja prolazi razne faze rada koje uključuju BIOS, kernel, daemone i ostalo. A sve što se dešava, dešava se u koracima i ako dođe do neke greške u koraku, sustav ne može nastaviti dalje. Iz tog razloga dobro je moći ispravno pretpostaviti u kojem je koraku došlo do greške, kako bi je lakše locirali i uklonili.

S toga, krenimo redom:

BIOS faza

Opis

Prilikom uključivanja, računalo prolazi prvu inicijalizacijsku fazu u kojoj se rade i provjeravaju osnovna stanja računala i prepoznavanje hardvera. Taj proces naziva se još i POST proces, a unutar njega računalo radi samokontrolu svih svojih komponenti na matičnoj ploči i ostalih spojenih uređaja. Iako se gotovo sve izvršava automatski na ovom nivu ipak postoji mogućnost podešavanja određenih opcija unutar BIOS programa. Proces POST-a uobičajeno završava jednim zvučnim beep signalom, što označava da je sa hardverom sve u redu, te da će BIOS u narednim koracima prepustiti kontrolu nad računalom kernelu.

Svi koraci ove faze izvršavaju se prema programu upisanom u čipove BIOS-a na matičnoj ploči.

Na kraju ove faze računalo prepušta kontrolu programu koji se nalazi unutar MBR sektora onog diska (tvrdog diska, CD/DVD diska ili USB sticka-a) koji je naveden u postavkama BIOS-a kao prvi na listi za daljini tijek učitavanja, odnosno na prvi slijedeći ako u prethodnom ne nađe ispravan MBR sektor.

Podešavanje

Ulazak u postavke BIOS-a vrši se pritiskom na neku tipku ili kombinaciju tipki (obično DEL ili neku funkcijsku tipku) prilikom izvršavanja POST procesa, a manifestira se obično plavim tekstualnim izbornikom (neki BIOS-i imaju i jednostavna grafička sučelja, pa se opcije mogu odabirati i mišem).

Postoji nekoliko bitnih postavki koje moramo znati ispravno podesiti unutar BIOS-a. Osim sistemskog sata i datuma, ovdje se mogu podesiti i vrlo specifične opcije oko rada radne memorije ili CPU-a, kao i podešenja kontrole energije sustavom.

No ono što je nama na ovom nivou bitno jest ispravno odabrati prvi uređaj za daljnje učitavanje. Te postavke, obično se nalaze unutar izbornika Integrated peripherals, ili unutar Boot menu-a. Uglavnom, potražite opcije tipa Boot device pririty, te unutar njih podesite po kojem redosljedu da vam BIOS traži uređaj sa operacijskim sustavom. Mudro je za prvi uređaj postaviti CD/DVD čitač, a drugi tvrdi disk na kojemu će se nalaziti operacijski sustav, odnosno Boot loader