Razlika između inačica stranice Ukratko o učitavanju operacijskog sustava

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
(Kernel faza)
(Kernel faza)
Redak 71: Redak 71:
 
==Kernel faza==
 
==Kernel faza==
 
===Opis===
 
===Opis===
[[Slika:kernel-prikaz.png|right|150px|thumb|Kernel povezuje aplikativni softver sa računalnim hardverom]]
 
 
Tek sada zapravo započinje pravo učitavanje Linuxa u naše računalo. Učitava se [[kernel]], tj. jezgra operacijskog sustava. Njegov zadatak je da preuzme kontrolu nad računalom, vodi brigu o resursima, te o zauzeću procesora od strane aplikacija. Ostatak operacijskog sustava skupa sa svim aplikacijama koje se pod njim mogu pokrenuti (uredski alatai, igre, uglavnom svi programi) komunicira sa računalom isključivo preko kernela. Ništa se ne može dalje odviti bez kernelove kontrole.
 
Tek sada zapravo započinje pravo učitavanje Linuxa u naše računalo. Učitava se [[kernel]], tj. jezgra operacijskog sustava. Njegov zadatak je da preuzme kontrolu nad računalom, vodi brigu o resursima, te o zauzeću procesora od strane aplikacija. Ostatak operacijskog sustava skupa sa svim aplikacijama koje se pod njim mogu pokrenuti (uredski alatai, igre, uglavnom svi programi) komunicira sa računalom isključivo preko kernela. Ništa se ne može dalje odviti bez kernelove kontrole.
  

Inačica od 14:28, 8. siječnja 2009.

O procesu učitavanja

Ova stranica namijenjena je rasvjetljavanju tabua oko procesa podizanja računala od uključivanja do postavki vašeg omiljenog GUI-a na ekranu. Kako dosta problema sa instalacijom operacijskog sustava i razumijevanjem rada računala leži u ovom, mnogima sivom ili čak crnom području, smatramo potrebnim objasniti što se konkretno dešava prilikom podizanja vašeg Linux operacijskog sustava.

Također smisao je dati uvide u moguće greške pri svakom opisanom koraku.

Uvod

Prije svega moramo razumijeti da računalo prilikom uključivanja prolazi razne faze rada koje uključuju BIOS, kernel, daemone i ostalo. A sve što se dešava, dešava se u koracima i ako dođe do neke greške u koraku, sustav ne može nastaviti dalje. Iz tog razloga dobro je moći ispravno pretpostaviti u kojem je koraku došlo do greške, kako bi je lakše locirali i uklonili.

S toga, krenimo redom:

BIOS faza

Opis

Prilikom uključivanja, računalo prolazi prvu inicijalizacijsku fazu u kojoj se rade i provjeravaju osnovna stanja računala i prepoznavanje hardvera. Taj proces naziva se još i POST proces, a unutar njega računalo radi samokontrolu svih svojih komponenti na matičnoj ploči i ostalih spojenih uređaja. Iako se gotovo sve izvršava automatski na ovom nivu ipak postoji mogućnost podešavanja određenih opcija unutar BIOS programa. Proces POST-a uobičajeno završava jednim zvučnim beep signalom, što označava da je sa hardverom sve u redu, te da će BIOS u narednim koracima prepustiti kontrolu nad računalom kernelu.

Svi koraci ove faze izvršavaju se prema programu upisanom u čipove BIOS-a na matičnoj ploči.

Na kraju ove faze računalo prepušta kontrolu programu koji se nalazi unutar MBR sektora onog diska (tvrdog diska, CD/DVD diska ili USB sticka-a) koji je naveden u postavkama BIOS-a kao prvi na listi za daljini tijek učitavanja, odnosno na prvi slijedeći ako u prethodnom ne nađe ispravan MBR sektor.

Podešavanje

Ulazak u postavke BIOS-a vrši se pritiskom na neku tipku ili kombinaciju tipki (obično DEL ili neku funkcijsku tipku) prilikom izvršavanja POST procesa, a manifestira se obično plavim tekstualnim izbornikom (neki BIOS-i imaju i jednostavna grafička sučelja, pa se opcije mogu odabirati i mišem).

Postoji nekoliko bitnih postavki koje moramo znati ispravno podesiti unutar BIOS-a. Osim sistemskog sata i datuma, ovdje se mogu podesiti i vrlo specifične opcije oko rada radne memorije ili CPU-a, kao i podešenja kontrole energije sustavom.

No ono što je nama na ovom nivou bitno jest ispravno odabrati prvi uređaj za daljnje učitavanje. Te postavke, obično se nalaze unutar izbornika Integrated peripherals, ili unutar Boot menu-a. Uglavnom, potražite opcije tipa Boot device pririty, te unutar njih podesite po kojem redosljedu da vam BIOS traži uređaj sa operacijskim sustavom. Mudro je za prvi uređaj postaviti CD/DVD čitač, a drugi tvrdi disk na kojemu će se nalaziti operacijski sustav, odnosno Boot loader. Nakon ovih podešenja, potrebno je izmjene snimiti u postavke BIOS-a, te iaći iz istoga.

Greške u ovoj fazi

U koliko POST proces pronađe grešku na uređaju ili ne pronađe neki esencijalni dio hardvera, kao što su CPU, RAM ili grafička kartica označit će to serijom zvučnih beep-ova, popraćenih komentarima na ekranu.

Sve greške ove faze objašnjene su u knjižici koju ste dobili sa računalom, odnosno matičnom pločom, te se uglavnom odnose na hardver ili loše postavke unutar BIOS-a. Greške na ovoj razini nemaju nikakve veze sa instaliranim operacijskim sustavom, te ih morate rješavati u suradnji sa osobom koja vam je prodala/sklopila računalo.

GRUB Stage 1 (MBR faza)

Opis

Ova faza je već puno bitnija za sve nas koji instaliramo operacijski sustav na računalo. Naime, nakon uspješne BIOS faze podizanja računala, kontrola se predaje malenom programu u MBR sektoru diska koji je označen od strane BIOS-a za daljnje učitavanje operacijskog sustava. Taj prostor je fiksne veličine i velik je točno 512 byteova. Ovom fazom zapravo počinje podizanje operacijskog sustava. Unutar ovog MBR sektora nalazi se GRUB-ov Stage 1 dio. To je prvi dio ovog Linuxovog programa za podizanje ostatka operacijskog sustava. Unutar njega nalazi se sve potrebno da bi se moglo prijeći na ostatak učitavanja GRUB-a (Stage 2). Sve to je iz razloga što u MBR stane, zapravo malo podataka, no dovoljno da bi GRUB mogao na disku, unutar datotečnog sustava pronaći ostatak samoga sebe, te ili postaviti svoj izbornik za podizanje ili nastaviti sa daljnjim podizanjem Linuxa.

Podešavanje

Na ovoj razini nema bitnih podešavanja postavki.

Greške u ovoj fazi

Greške na ovom nivou su rijetke i odnose se uglavnom na nemogućnost čitanja ostatka GRUB-a (Stage 2), njihov popis možete pronaći u dijelu teksta o GRUB-u

GRUB Stage 1.5 (međufaza)

Opis

Ova faza učitavanja GRUB-a izvršava se ponekad, odnosno samo u slučajevima kada se podizanje GRUB Stage 2 faze ne izvršava sa Ext2 ili Ext3 datotečnih sustava, nego drugih, odnosno direktno sa RAID polja. U tom slučaju prostor MBR-a od 512 byteova nije dovoljan da se računalu objasni struktura datotečnog sustava s kojeg treba učitati ostatak GRUB-a, te se ovo objašnjavanje nastavlja na blok od 30 KB podataka slijedećeg sektora.

Ovo se ne odnosi na MS Windows operacisjki sutav, jer se on učitava kroz GRUB Stage 2 fazu.

Podešavanje

Na ovoj razini nema bitnih podešavanja postavki.

Greške u ovoj fazi

Greške na ovom nivou su rijetke i odnose se uglavnom na nemogućnost čitanja ostatka GRUB-a (Stage 2), njihov popis možete pronaći u dijelu teksta o GRUB-u

GRUB Stage 2 (/boot/grub faza)

Opis

Nazvana je /boot/grub faza iz jednostavnog razloga što se ostatak GRUB datoteka nalazi upravo ovdje. Ova faza se manifestira na ekranu tekstualnim izbornikom unutar kojeg možemo odabrati koji operacisjki sustav želimo podići, ili ako je Linux jedini onda kratkim odborjavanjem do početka učitavanja kernela. Smisao je ove faze upravo taj da si korisnik može sam podesiti koje operacijske sustave učitava i pod kojim uvjetima.

Dakle, nakon što smo pomoću izbornika odabrali željeni operacijski sustav ili se on odabrao automatski, završava ova faza podizanja računala i slijedi učitavanje kernela Linux operacijskog sustava sa opcijama navedenima u menu.lst datoteci

I MS Windowsi se učitavaju preko ove faze.

Podešavanje

Zapravo upravo ova faza GRUB-a i služi za podešavanja postavki učitavanja ostatka operacisjkog sustava, a sve se radi unutar datoteke /boot/grub/menu.lst. Detalji ovih postavki objašnjeni su unutar poglavlja Podešavanje GRUB menija, pa ih nećemo ovdje detaljno razrađivati.

Greške u ovoj fazi

Postoji cijeli niz grešaka koji se može pojaviti na ovom nivou a, njihov popis možete pronaći u dijelu teksta o GRUB-u

Kernel faza

Opis

Tek sada zapravo započinje pravo učitavanje Linuxa u naše računalo. Učitava se kernel, tj. jezgra operacijskog sustava. Njegov zadatak je da preuzme kontrolu nad računalom, vodi brigu o resursima, te o zauzeću procesora od strane aplikacija. Ostatak operacijskog sustava skupa sa svim aplikacijama koje se pod njim mogu pokrenuti (uredski alatai, igre, uglavnom svi programi) komunicira sa računalom isključivo preko kernela. Ništa se ne može dalje odviti bez kernelove kontrole.

Upravo iz razloga što kernel predstavlja centralni dio operacijskog sustava iznimno je bitno da ga u tome ništa ne može omesti, a stabilnost ostatka sustava direktno je povezana sa radom kernela. Zbog toga kernel radi u specijalnom virtualnom memorijskom prostoru radne memorije koji se zove kernel space. Osim kernela i njegovih modula ništa drugo ne može raditi u tom prostoru. Na taj način povećava se i sigurnost cjelokupnog sustava.

Podešavanje

Sva podešavanja opcija kernela vrše se preko datoteke /boot/grub/menu.lst na ovoj liniji

kernel		/boot/vmlinuz-2.6.27-9-generic root=UUID=7ec00807-738b-44d4-bbc1-a384f7f2e9a6 ro quiet splash

U gornjem primjeru su ro, quiet i splash kernel opcije.

Greške u ovoj fazi

Greške na nivou kernela mogu se manifestirati u obliku da se kernel ne može niti startati, te one završavaju porukom Kernel panic, a moguće je da dođe do zastoja ili usporavanja računala koje je teško na prvi pogled pripisati kernelu. Dva BIOS podsustava mogu smetati izvođenju kernela, a to su APIC i ACPI. Za njihovo isključivanje preko kernel opcija pogledajte ovdje

Također, sva smrzavanja računala u toku rada mogu se sa priličnom sigurnošću pripisati hardverskim problemima ili problemima na nivou kernela. Takva smrzavanja lako se prepoznaju potpunom neodazivu tastature i miša na ekranu.