Razlika između inačica stranice Ne rade 3D efekti

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
m (Driveri sa interneta)
 
(Nije prikazano 11 međuinačica 4 suradnika)
Redak 1: Redak 1:
=Uvod=
+
Ukoliko 3D efekti ne rade, potrebno je instalirati upravljačke programe (''[[Rječnik:Driver|drivere]]'') za grafičku karticu.
Za ispravan rad 3D efekata moraju biti zadovoljeni određeni hardverski i softverski zahtjevi.
+
  
Hardverski:
+
== Ubuntu ==
*Grafička kartica mora podržavati 3D akceleraciju
+
  
Softverski:
 
*U Linuxu mora biti instaliran driver koji podržava 3D akceleraciju. To su obično vlasnički driveri koji se mogu instalirati
 
*U Linuxu mora biti instalirana podrška za 3D desktop efekte, tzv. ''Compiz fusion''
 
  
Ubuntu nastoji uključiti desktop efekte čim naiđe na hardversku podršku za 3D akceleraciju. Ukoliko nemate 3D efekte uključene, moguće je da nemate pravilno podešene [[driver|drivere]] za vašu grafičku karticu.
+
=== Automatski ===
  
=Ubuntu=
+
Ako posjedujete ATI ili NVIDIA grafičku karticu, Ubuntu će vam automatski pri prvom startu ponuditi da instalirate [[driver|drivere]].
==Instalacija [[driver|drivera]] za grafičku karticu==
+
  
Ukoliko 3D efekti ne rade, potrebno je instalirati drivere za vašu grafičku karticu. Ako posjedujete ATI ili NVIDIA grafičku karticu, ubuntu će vam automatski pri prvom paljenju ponuditi da instalirate [[driver|drivere]]. Ako vam nije ništa ponudio, otvorite System -> Administration -> Hardware drivers (u [[GNOME]]-u) ili Start meni -> Applications -> System -> Hardware Drivers (u [[KDE]]-u). Pokrenut će se program koji će vam ponuditi instalaciju zatvorenih [[driver|drivera]] za vaše uređaje (bilo za grafičku karticu, bilo za [[WLAN]] karticu, bilo za što drugo). Jednostavno iz popisa odaberite željeni [[driver]] i kliknite na gumb '''Activate'''. Nakon instalacije, ubuntu će vam ponuditi restart računala. Nakon restarta, desktop efekti bi trebali raditi.
+
Ako vam nije ništa ponudio, otvorite System -> Administration -> Hardware drivers (u [[GNOME]]-u,) ili Start meni -> Applications -> System -> Hardware Drivers (u [[KDE]]-u).  
  
==Uključivanje desktop efekata==
+
Pokrenut će se program koji će vam ponuditi instalaciju zatvorenih [[driver|drivera]] za vaše uređaje (bilo za grafičku karticu, bilo za [[WLAN]] karticu, bilo za što drugo).
Ako ste sigurni da je vaša grafička kartica dobro podešena, ali 3D efekata i dalje nema, moguće je da ih je netko namjerno isključio. Potrebno ih je uključiti.
+
Prvo, uvjerite se da je vaša grafička kartica dobro podešena. Otvorite [[terminal]] ([[GNOME]]: Applications -> Accessories -> Terminal ili [[KDE]]: Start meni -> Applications -> System -> Terminal) i utipkajte sljedeću naredbu:
+
  
glxgears
+
Jednostavno iz popisa odaberite željeni [[driver]] i kliknite na gumb '''Activate'''. Nakon instalacije, ubuntu će vam ponuditi restart računala. Nakon restarta, desktop efekti bi trebali raditi.
  
Otvorit će se prozor u kojem će se iscrtavati kotačići koji se vrte. Ukoliko se oni vrte glatko, vaša grafička kartica je dobro podešena. Ukoliko zastajkuju prilkom vrtnje, potrebno je instalirati [[driver|drivere]] za vašu grafičku karticu (vidi: [[Ne_rade_3D_efekti_Ubuntu#Instalacija_driver-a_za_grafi.C4.8Dku_karticu|Instalacija driver-a za grafičku karticu]]).
+
=== EnvyNg ===
  
Ukoliko je vaša grafička kartica dobro podešena, potrebno je uključiti desktop efekte kako slijedi:
+
Također možete [[Instalacija_i_deinstalacija_programa|instalirati]] drivere pomoću [[Envy NG]] programa. Program može instalirati i ATI i Nvidia drivere.
  
===[[GNOME]]===
+
=== Driveri s Interneta ===
Desni klik na radnu površinu, odaberite '''Change desktop background'''. Moguće je i System -> Preferences -> Appearance. Kliknite na karticu '''Visual effects''', te na popisu odaberite '''Normal''' ili '''Extra'''.
+
{{Info-balon|S Interneta...|Ovakav način instalacije se ne preporuča početnicima jer nakon updatea kernela morate ponovno instalirati driver, ali ovoga puta iz [[Naredbeni redak|terminala]].}}
  
===[[KDE]]===
+
Drivere možete skinuti i sa interneta. Instalirate ih na slijedeći način.
Kliknite na start meni -> Computer -> System Settings. Kliknite na '''Desktop''', odaberite karticu '''Desktop effects''' i uključite stavku '''Enable desktop effects'''.
+
 
 +
Instaliranje NVIDIA drivera:
 +
 
 +
'''1.''' Skinite driver npr. NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run
 +
 
 +
'''2.''' Zatim uđite u terminal Ctrl + Alt + F1
 +
 
 +
'''3.''' Nakon toga gasite desktop managere
 +
 
 +
  sudo /etc/init.d/kdm stop  (za KDE korisnike)
 +
  sudo /etc/init.d/gdm stop  (za GNOME korisnike)
 +
 
 +
'''4.'''Sada dođite do lokacije gdje se nalazi driver koji ste skinuli.
 +
Zatim kucajte :
 +
 
 +
sh NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run
 +
 
 +
(vi stavljate točan naziv vašeg instalacijskog file-a, ako vas bude tražio da budete root kucajte prije '''sh''' su ili sudo)
 +
 
 +
Dalje sljedite upute..
 +
 
 +
'''5.'''Nakon instalacije drivera kucajte
 +
 
 +
sudo /etc/init.d/kdm start (KDE)
 +
sudo /etc/init.d/gdm start (GNOME)
 +
 
 +
'''6.'''Nakon što je instalacija uspješno završena restartajte računalo.
 +
 
 +
[[Kategorija:Grafičke_kartice]]

Trenutačna izmjena od 08:18, 18. svibnja 2010.

Ukoliko 3D efekti ne rade, potrebno je instalirati upravljačke programe (drivere) za grafičku karticu.

Ubuntu

Automatski

Ako posjedujete ATI ili NVIDIA grafičku karticu, Ubuntu će vam automatski pri prvom startu ponuditi da instalirate drivere.

Ako vam nije ništa ponudio, otvorite System -> Administration -> Hardware drivers (u GNOME-u,) ili Start meni -> Applications -> System -> Hardware Drivers (u KDE-u).

Pokrenut će se program koji će vam ponuditi instalaciju zatvorenih drivera za vaše uređaje (bilo za grafičku karticu, bilo za WLAN karticu, bilo za što drugo).

Jednostavno iz popisa odaberite željeni driver i kliknite na gumb Activate. Nakon instalacije, ubuntu će vam ponuditi restart računala. Nakon restarta, desktop efekti bi trebali raditi.

EnvyNg

Također možete instalirati drivere pomoću Envy NG programa. Program može instalirati i ATI i Nvidia drivere.

Driveri s Interneta

S Interneta...
Ovakav način instalacije se ne preporuča početnicima jer nakon updatea kernela morate ponovno instalirati driver, ali ovoga puta iz terminala.

Drivere možete skinuti i sa interneta. Instalirate ih na slijedeći način.

Instaliranje NVIDIA drivera:

1. Skinite driver npr. NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run

2. Zatim uđite u terminal Ctrl + Alt + F1

3. Nakon toga gasite desktop managere

  sudo /etc/init.d/kdm stop  (za KDE korisnike)
  sudo /etc/init.d/gdm stop  (za GNOME korisnike)

4.Sada dođite do lokacije gdje se nalazi driver koji ste skinuli. Zatim kucajte :

sh NVIDIA-Linux-x86-96.43.05-pkg1.run 

(vi stavljate točan naziv vašeg instalacijskog file-a, ako vas bude tražio da budete root kucajte prije sh su ili sudo)

Dalje sljedite upute..

5.Nakon instalacije drivera kucajte

sudo /etc/init.d/kdm start (KDE)
sudo /etc/init.d/gdm start (GNOME)

6.Nakon što je instalacija uspješno završena restartajte računalo.