Razlika između inačica stranice ALSA

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
m
 
Redak 1: Redak 1:
ALSA je skraćenica od (Advanced Linux Sound System) ili Napredni Linuxov zvukovni sustav. Možemo reći da je to komponenta Linuxovog kernela zadužena za ispravan rad i povezivanje sa zvukovnim hardwareskim sustavom PC-a. Omogućava korisnicima i aplikacijama da se koriste zvukom na računalu. Zamijenila je stariji sustav pod nazivom OSS (Open Sound System, odnosno Otvoreni zvukovni sustav).
+
ALSA je skraćenica od ''Advanced Linux Sound System'' (''Napredni [[Linux]]ov zvučni sustav''). Može se reći da je to komponenta Linux jezgre zadužena za rad i povezivanje s hardverom zaduženim za zvuk u računalu (zvučne kartice, zvučnici, mikrofon itd.).
 +
 
 +
ALSA je nastala nakon što je originalni sustav za zvuk na Unixima, OSS (''Open Sound System'') postao vlasnički softver. OSS je u međuvremenu opet ostao otvoren, ali je ALSA zadržala mjesto pretpostavljenog zvučnog sustava u Linuxu. ALSA nudi emulaciju OSS-a što omogućuje kompatibilnost sa starim aplikacijama koje koriste OSS.
 +
 
 +
Glavna kritika ALSA-e što nije portabilna na druge Unixe (npr. *[[BSD]]), tako da programi koje trebaju zvuk na svim Unix platformama i dalje koriste OSS.
  
 
[[Kategorija:Rječnik_pojmova]]
 
[[Kategorija:Rječnik_pojmova]]

Trenutačna izmjena od 17:00, 1. prosinca 2009.

ALSA je skraćenica od Advanced Linux Sound System (Napredni Linuxov zvučni sustav). Može se reći da je to komponenta Linux jezgre zadužena za rad i povezivanje s hardverom zaduženim za zvuk u računalu (zvučne kartice, zvučnici, mikrofon itd.).

ALSA je nastala nakon što je originalni sustav za zvuk na Unixima, OSS (Open Sound System) postao vlasnički softver. OSS je u međuvremenu opet ostao otvoren, ali je ALSA zadržala mjesto pretpostavljenog zvučnog sustava u Linuxu. ALSA nudi emulaciju OSS-a što omogućuje kompatibilnost sa starim aplikacijama koje koriste OSS.

Glavna kritika ALSA-e što nije portabilna na druge Unixe (npr. *BSD), tako da programi koje trebaju zvuk na svim Unix platformama i dalje koriste OSS.