Fedora instalacija
Nakon što ste se odlučili za Fedoru i skinuli odgovarajuću presliku (ISO) te ju snimili na optički medij nekim programom za snimanje CD/DVD-a slijedi instalacija.
U ovom vodiču smo odabrali instalaciju s LiveCD-a (Gnome) jer je u većini slučajeva jednostavnija i u konačnici generira manje internet prometa (što je bitno onima koji nemaju na raspolaganju flat rate), no ni instalacija full DVD izdanja se ne razlikuje previše osim što se stavljanjem medija u optički čitač odmah uskače u instalaciju, te postoji par opcija više u samom procesu instalacije (npr. odabir paketa).
Pokretanje LiveCD-a
Da bi se LiveCD uopče pokrenuo mora biti u BIOS-u računala omogućen boot from optical drive ili nešto slično tome. Na većini novijih računala je dovoljno stisnuti F12 pri startu računala i odabrati optički uređaj kao boot device. Računalo tada prepozna boot medij i podiže se s njega. Ukoliko ništa ne diramo nakon 10 sekundi se automatski starta LiveCD, no postoji mogućnost da odaberemo i nešto od drugih opcija:
- Boot - starta LiveCD (isto kao i da ništa nismo radili)
- Verify and boot - provjerava ispravnost medija i onda tek starta LiveCD
- Memory test - testira ispravnost radne memorije na računalu (Memtest86)
- Boot from local hard drive - starta računalo kao i inače (da nismo umetnuli boot medij)
Nakon kraćeg učitavanja dolazimo do ekrana za prijavu. Prije nego se prijavimo, možemo odabrati jezik "Hrvatski" i tastaturi "Hrvatsku/Croatian". I samo stisnemo "Log In".
Pred nama je sada radna površina Gnome grafičkog sučelja. Moguće je malo istraživati po izbornicima i programima, ali treba biti svjestan da se sve to pokreće s CD medija koji je vrlo spor - pa su i sve te radnje vrlo spore. Krenimo odmah na instalaciju - dvoklik na "Instaliraj na tvrdi disk".
Sam porces instalacije
Sada se nalazimo u instalacijskom programu. Prvi ekran ne nudi nikakve opcije pa možemo odmah stisnuti "Sljedeće".
Odabir jezika tipkovnice
Sad odabiremo jezik tipkovnice, ali je on već vjerojatno odabran ako smo ga odabrali na ekranu za prijavu.
Ime računala na mreži
Ako ne baratete baš mrežnim terminima ostavite ovo kakvo jest. U suprotnom možete dati neko maštovito ime umjesto localhost. Ukratko, to je ime tog računala i to ime će vidjeti druga računala u lokalnoj mreži.
Odabir vremenske zone
Na krati nađimo Zagreb i označimo ga (isto možemo napraviti kroz padajuću listu ispod). Ovdje treba obratiti pozornost na Sat sustava upotrebljava UTC - ukoliko već imate neki drugi operativni sustav (npr. Microsoft Windows) maknite kvačicu, inače će Windowsi pokazivati krivo vrijeme (jedan sat unazad). Ukoliko je Linux jedini operativni sustav na tom računalu kvačica može ostati.
Administratorska lozinka
Lozinka takozvanog root korisnika iliti administratora. Najbitnija lozinka na računalu koja je potrebna za konfiguraciju sustava, ali nije potrebna običnom korisniku za dnevnu upotrebu računala: surfanje, igranje, slušanje/gledanje multimedije itd.
Particioniranje diska
Particioniranje diska je malo veća tema na kojoj čemo se ipak malo zadržati.
Podešavanje GRUB-a
Instalacija i kraj
Prvo pokretanje instalirane Fedore
Stvaranje prvog korisnika
Vrijeme i datum
Hardverski profil
Računalo spremno za upotrebu
Kraj