Vodič kroz Ubuntu Desktop 12.04 - Okolinske varijable
Okolinske varijable (eng. environment variables) predstavljaju skup varijabli putem kojih se može utjecati na ponašanje procesa koji se pokreću na sustavu. Svaka varijabla predstavlja par ime_varijable=vrijednost. Taj skup varijabli je dinamički, tj. varijable je moguće proizvoljno dodavati i uklanjati te im mijenjati vrijednost.
Na sustavima sličnim Unixu svaki proces ima svoj vlastiti skup okolinskih varijabli kojeg nasljeđuje od roditeljskog procesa. Ako proces tijekom izvođenja uzima u obzir vrijednost neke okolinske varijable, to znači da ta varijabla predstavlja parametar koji utječe na rad procesa. Na taj način roditeljski proces može podprocesima proslijediti neki parametar i utjecati na njihov rad.
Početni skup okolinskih varijabli definira se prilikom pokretanja sustava te ga nasljeđuju procesi koji se dalje pokreću. Na Ubuntuu početni skup okolinskih varijabli za cijeli sustav zapisan je u datoteci /etc/environment, no pojedini programi pohranjuju vrijednosti okolinskih varijabli i u neke druge datoteke. Svaki korisnik može postaviti svoje početne vrijednosti pojedinih okolinskih varijabli i one se pohranjuju u datoteci ~/.pam_environment.
Sljedeća naredba u komandnoj ljusci prikazuje vrijednosti svih okolinskih varijabli koje su trenutačno postavljene u toj ljusci:
$ printenv
a sljedeće naredbe prikazuju vrijednost zadane okolinske varijable:
$ printenv LANG hr_HR.UTF-8 $ echo $LANGUAGE hr:en_US:en
Više o upravljanju okolinskim varijablama na Ubuntuu može se naći u članku EnvironmentVariables.
Idi na: Sadržaj | < Prethodno poglavlje | Sljedeće poglavlje >