Priručnik osnove
|
Priručnik je namjenjen potpunim početnicima u radu na računalima, a predviđa usvajanje osnovnih pojmova iz informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT), te poznavanja dijelova računala. Ovaj dio je u principu teoretski i ne zahtjeva interakciju korisnika sa računalom.
Sadržaj
Hardver
Pojmovi
Što je hardver
Pod pojmom hardver možemo svrstati sve što je opipljivo (možemo primiti rukama), a vezano je uz informatiku. Tako su hardver npr.: tastatura i miš, tvrdi diskovi, matične ploče, kablovi, CD/DVD uređaji. Čak i medije kao što su CD i DVD diskovi, USB štapići i ostalo spadaju pod - hardver.
Računala
Ono što ste kupili u dućanu zove se računalo, kompjutor, PC... Zapravo je skup elektroničkih (hardverskih) dijelova koje sve zajedno upregnute omogućuju da računalo radi za nas korisne radnje.
Možemo ih podijeliti na ove kategorije:
- Stolna računala: Računala koja nisu predviđena za prenašanja. Sastoje se od odovjenih jedinica računala (kutije), monitora i tastature+miša.
- Prijenosna računala: Ili popularnije notebook računala (većina ih još zove i laptop računala što je zapravo krivi pojam!). To su računala "u jednom komadu" veličine A4 papira ili nešto veće. Monitor se preklapa. U pravilu skuplja od stolnih računala.
- Tablet računala: Nema ih baš puno u prometu. Uglavnom, rad ise o prijenosnim računalima bez tastature. Za unos podataka služi ekran osjetljiv na dodir. Umjesto miša i pločice. opet se koristi specijalna olovka i ekran osjetljiv na dodir
Digitalni uređaji
Za razliku od računala samih koja imaju višefunkcionalnu upotrebu, u ovu skupinu spadaju računalu slični uređaji kojima je namjena prilično fokusirana na određene zadatke. Tu spadaju ovi uređaji:
- Osobni digitalni pomoćnik (PDA) - mali uređaji veličine dlana koji služe kao digitalni podsjetnici i sl.
- Mobilni telefoni - vjerujem da svatko zna njihovu namjenu
- Multimedijalni playeri - uređaji za slušanje glazbe i pregled video materijala
Dijelovi računala
Svi ti dijelovi od kojih je računalo složeno zovu se i komponente. Ovdje ćemo nabrojiti samo najosnovnije dijelove bez kojih niti jedan PC ne može raditi:
- Procesor (CPU): Centralna procesna jedinica je posebno konstruiran elektronički integrirani krug (chip) koji u nekom vremenskom taktu izvršava niz logičkih operacija, te na taj način upravlja ulaznim i izlaznim uređajima i vrši računske operacije. Očituje se svojom brzinom koja se izražava u broju taktova po sekundi, Herzima (Hz) odnosno danas GigaHerzima (GHz).
- Radna memorija (RAM): Memorija u koju računalo sprema podatke koje mu trebaju za vrijeme rada, a briše se nakon gašenja računala. Očituje se količinom podataka koja u nju stane, tj. Byte-ovima (B). Danas GigaByteovima (GB)
- Tvrdi diskovi (hard diskovi, HD): I oni su vrsta memorije, no za razliku od radne memorije njihove se ne briše nakon gašenja računala. Kapacitet im se također mjeri u Byte-ima (B), odnosno Giga (GB), pa već i Tera Byte-ima (TB)
- Optički diskovi (CD/DVD): Ovi je već poznatija klasa uređaja jer ih većina imamo doma u CD-playerima ili DVD-playerima. I u ovome svijetu radi se o takvim uređajima, sa razlikom što u današnje vrijeme gotovo svi imaju mogućnost pisanja na medije, a ne samo čitanja
- Grafičke kartice: Elektronički sklopovi koji omogućuju prikaz rezultata na monitorima. Obrada grafike jedan je od najsloženijih poslova koje računalo mora izvršavati, pa su one tako koncipirane da odterečuju procesor računala u smislu obrade grafike, a sve izvršavaju same. Zavisno od kvalitete i brzine prikaza kreće se i njihova cijena. Pa su tako one koje služe za vrlo zahtjevnu 3D grafiku u realnom vremenu zaista jako skupe.
- Zvučne kartice: Kao i grafičke rasterećuju procesor od obrade zvuka, a ima ih od amaterske pa sve do profesionalne namjene.
- Mrežne kartice: Također elektronički sklopovi koji omogućuju povezivanje računala sa drugim računalima u mreži. Danas standardno dolaze ugrađene u računala. Takđer služe za povezivanje računala na internet putem ADSL mreže.
- Modemi: Zapravo skraćenica od MODulator DEModulator. Točnije, elektronički sklopovi koji pretvaraju digitalni signak u analogni i obrnuto, a sve u svrhu povezivanja računala u mrežu putem obične telefonske linije. Zbog svoje male brzine prenosa podataka, lagano postaju zastarjeli dio opreme.
Osim ovih komponenti za koje možemo reći i da su ugrađene u računalo ili su sastavni dio istog, postoje i vanjski uređaji koji komuniciraju sa računalom, ali su samostalne komponente. U tu skupinu spadaju svi ulazno/izlazni uređaji ili popularnije - periferija.
- Tastatura i miš: Oba služe za unos podataka u računalo. Tastaturom unosimo slova, brojeve i oznake (karaktere), a mišem pomičemo strelicu (pointer) po ekranu te gumbićem odabiremo željenu opciju. Toliko standardni uređaji danas da ih ne treba posebno opisivati
- Monitor: Najvažniji izlazni uređaj. Jednostavno prikazuje rezultate iz računala na ekranu. Nekada su se koristili monitori sa katodnom cijevi (oni sa "guzicom"), /CRT monitori), a danas se u pravilu koriste LCD monitori koji su "ravni" i i maju bolju i jasniju sliku.
- Štampači: Izlazni uređaji koji omogućavaju ispis rezultata na papiru. Ima ih raznih: u boji, crno-bijeli, laserski, tintni, stari matrični...
- Scanneri: Ulazni uređaji kojima se neka slika ili tekst s papira prenosi u računalo.