Wine
Wine je skup programa (zvan još i compatibility layer) koji omogućuje pokretanje Windows aplikacija na drugim operacijskim sustavima (npr. na Linuxu). U pravilu to znači instalaciju i pokretanje Windows programa baš kao što bi se to činilo i nativno pod Windowsima. Međutim, zbog prirode nastanka (reverzibilno inženjerstvo) nije garantiran rad svih Windows aplikacija pod Wineom. Dobro je prije pokušaja pokretanja nekog programa pod Wineom konzultirati ogromnu Wineovu bazu podržanih aplikacija.
Wine je slobodan softver te je dostupan u gotovo svim Linux i BSD distribucijama, te na Solarisu i Mac OS X-u.
Mnoge aplikacije koje služe pokretanju Windows softvera na ne-Windows operacijskim sustavima rabe upravo Wine kao svoju glavnu komponentu. Neke od njih su CrossOver, Cedega, Bordeaux i sl.
Sadržaj
Informacije
- Za bilo koji softver koji zahtjeva 3D grafiku, potreban je ispravan rad 3D akceleracije u operacijskom sustavu unutar kojeg se Wine pokreće za što su često potrebni vlasnički upravljački programi (driveri) za grafičku karticu. Više o tome pročitajte ovdje.
- Wine pri prvom pokretanju stvara strukturu direktorija unutar mape ".wine" koja se nalazi unutar korisničkog "home" direktorija, npr.
/home/user/.wine/drive_c/
- (Pažnja: direktorij ili datoteka koja sadrži točku ispred imena je skrivena od pogleda i ulazak u nju je moguć samo izravnim upisivanjem imena ili omogućavanjem prikaza skrivenih datoteka unutar upravitelja datoteka). Mapa drive_c sadrži isti raspored direktorija kao i "C:" na Windowsima (odnosno onog "slovo" - particije na koju su Windowsi inače instalirani), pa se tako unutar mape drive_c nalazi "Program Files" itd.
- winecfg je program koji omogućuje podešavanje Winea i simulirane Windows okoline (npr. moguće je odabrati koju inačicu Windowsa je potrebno simulirati).
- Wine još ne pruža 64-bitnu okolinu, ali je 64-bita inačica Winea trenutno u razvoju.
- Wineov tim usko surađuje s projektom ReactOS koji radi na slobodnoj interpretaciji cijelog operacijskog sustava Windows (s NT jezgrom).
Instalacija
Arch Linux
pacman -S wine pacman -S wine-gecko
Debian GNU/Linux i njegovi derivati
apt-get install wine
Gentoo
emerge -w wine
Slackware
potrebno povući iz Slackbuilds servisa
Arhitekturalne razlike
U 32 bitnim distribucijama Wine je 32 bita kao što je i predvidivo dok je u 64 bitnim distribucijama Wine oboje, i 32 bitan i 64 bitan točnije ima podršku i za 32 bitne i 64 bitne programe.
Konfiguracija
Nativno po instalaciji Wine sprema konfiguracijske datoteke pod ~/.wine. ~/.wine se naziva Wineprefix ili Wine bottle.Stvara se sa pokretanjem Wine vezanog programa, winecfg te se ažurira automatski svaki puta kod pokretanja Windows programa.Poželjno je za svaki Windows program raditi zaseban wineprefix.Sa WINEPREFIX environment variablom se može promjeniti direktorij kojeg Wine vidi kao wineprefix.
env WINEPREFIX=~/.win-a wine program-a.exe
env WINEPREFIX=~/.win-b wine program-b.exe
Programi wine-a i wine-b će imati svaki svoj prefix što znaći da svaki od njih ima svoj C: drive.
Za stvaranje prefixa bez poretanja programa koristi se naredba
env WINEPREFIX=~/.customprefix wineboot -u
Sama konfiguracija se radi preko GUI alata winecfg.Zan njegovo pokretanje u terminal se upiše
winecfg
ili
WINEPREFIX=~/.neki_prefix winecfg
Wine također posjeduje implementaciju za Controo panel
wine control
Korištenje WINEARCH variable=
Ako imate 64 bitni distribuciju i koristite Wine, sigurno ste primjetili da pokretanje wincfg-a stvara 64 bitnu okolinu. No to se može izmjeniti koristeći WINEARCH variablu.Preimenujte svoj ~/.wine direktorij te pokrenite
WINEARCH=win32 winecfg
Naravno, ova naredba se može kombinirati i sa wineprefixom pa imate odjeljene win64 i win32
$ WINEARCH=win32 WINEPREFIX=~/win32 winecfg $ WINEPREFIX=~/win64 winecfg
Grafika
Nvidia
Treba povući pakete
lib32-nvidia-utils
ATI
lib32-ati-dri
Intel
lib32-intel-dri
Zvuk
Vrlo česta pritužba korisnika je da pod winom neradi zvuk. Samo je jedan razlog i zašto neradi. Nepodešen ili loše podešen wine. Prilikom pokretanja wincfg aplikacije treba obratiti pažnju i na Sound tab. Vrlo važnio je da wine koristi samo jedan uređaj i preporuča se koristiti alsu. OSS korisnici trebaju skinuti i instalirati OSS pakete jer kernel driver nije dovoljan i zvuk neće raditi.PulseAudio korisnici trebaju se pobrinuti da imaju paket wine-pulse ( kod Arch Linuxa on se nalazi na AUR-u ) te također unutra Sound taba u winecfg-u namjestiti da wine koristi samo PulseAudio.No najbolji rezultati će ipak biti sa Alsom.
Savjeti i trikovi
Neke stvarčice će vam pomći oko instalacije i pokretanja Windows programa.No u većini slučajeva treba ih koristiti kao zadnje sredstvo ukoliko nema drugog izlaza
OpenGL mod
Mnogi programi, posebice igre imaju tzv. OpenGL modove koji daju znatno bolje rezultate nego nativni DirectX.Unatoč što je OpenGL mod specifičan za svaku aplikaciju, mnoge igre dopuštaju njegovo uključenje preko -opengl parametara.
wine /path/to/3d_game.exe -opengl
No prije korištenje svakako provjerite dokumentaciju na Winovoj bazi podataka.
Winetricks
Winetricks je skripta koja korisniku omogučava da na brz i jednostavan naćin instalira sve potrebno za pokretanje neke igre ili programa. Neki od djelova koje Winetricks omogučava instalirati su DirectX 9.x, msxml i mnogi drugi.Za detaljne informacije posjetiti Winetricks stranicu
Winetools
Winetools je skripta koja nije nužna za rad samog wina no omogučava da bez potešloča instalirate djelove wina koji bi mogli olakšati instalaciju i korištenje drugih programa kako InternetExplorer
wineconsole
Ponekad je potrebno .exe pokrenuti preko konzole, na primjer widescreen mod za neku staru PC igru a normalno pokretanje preko wina će samo poremetiti stvar a korisniku će se učiniti kao da se ništa ne događa.CMD preko wina možete otvoriti na sljedeći način
wineconsole cmd
Wine baza podataka
Jedna od stvari koja znatno olakša instalaciju,konfiguraciju i na kraju krajeva korištenje nekog programa je Winova baza podataka.
Reference i linkovi
- WineHQ - službene stranice