Razlika između inačica stranice RAR

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
m (Nova stranica: '''RAR''' je vlasnički format za kompresiju i arhiviranje podataka kojeg obilježva visoka razina kompresije, mogućnost dijeljenja jedne arhive na više fizičkih datoteka, velika r...)
 
m
Redak 1: Redak 1:
 
'''RAR''' je vlasnički format za kompresiju i arhiviranje podataka kojeg obilježva visoka razina kompresije, mogućnost dijeljenja jedne arhive na više fizičkih datoteka, velika rasprostranjenost, itd.
 
'''RAR''' je vlasnički format za kompresiju i arhiviranje podataka kojeg obilježva visoka razina kompresije, mogućnost dijeljenja jedne arhive na više fizičkih datoteka, velika rasprostranjenost, itd.
Na GNU/Linuxu RAR nema grafičko sučelje kao WinRAR već samo [[CLI]], međutim lako se integrira s većinom postojećih grafičkih alata (kao npr. KDE-ov Ark). U većini distribucija sigurno je dostupan '''unrar''' koji se nalazi obično u non-free repozitorijima (npr. za Fedoru RPMfusion) i omogućava otpakiranje ''RAR'' arhiva. Dok se dio za paketiranje ('''rar''') rijetko
+
Na GNU/Linuxu RAR nema grafičko sučelje kao WinRAR već samo [[CLI]], međutim lako se integrira s većinom postojećih grafičkih alata (kao npr. KDE-ov Ark). U većini distribucija sigurno je dostupan '''unrar''' koji se nalazi obično u non-free repozitorijima (npr. za Fedoru RPMfusion) i omogućava otpakiranje ''RAR'' arhiva. Dok se dio za paketiranje ('''rar''') distribuira kao ''trail'' (ili se uopće ne distribuira).
 +
 
 +
Preporuka je koristiti arhive otvorenog formata:
 +
*[7zip]] (visoka razina kompresije)
 +
*[[zip]] (dostupan na svim platformama ''out-of-box'')
 +
*[[gzip]] (vrlo dobra razina kompresije i popularan na otvorenim platformama)
 +
* i sl.
 +
 
 +
[[Kategorija:Alati_i_ostalo]]

Inačica od 18:30, 22. lipnja 2009.

RAR je vlasnički format za kompresiju i arhiviranje podataka kojeg obilježva visoka razina kompresije, mogućnost dijeljenja jedne arhive na više fizičkih datoteka, velika rasprostranjenost, itd. Na GNU/Linuxu RAR nema grafičko sučelje kao WinRAR već samo CLI, međutim lako se integrira s većinom postojećih grafičkih alata (kao npr. KDE-ov Ark). U većini distribucija sigurno je dostupan unrar koji se nalazi obično u non-free repozitorijima (npr. za Fedoru RPMfusion) i omogućava otpakiranje RAR arhiva. Dok se dio za paketiranje (rar) distribuira kao trail (ili se uopće ne distribuira).

Preporuka je koristiti arhive otvorenog formata:

  • [7zip]] (visoka razina kompresije)
  • zip (dostupan na svim platformama out-of-box)
  • gzip (vrlo dobra razina kompresije i popularan na otvorenim platformama)
  • i sl.