Razlika između inačica stranice LGPL licenca

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
(Nova stranica: ''Produženi naziv: GNU Lesser General Public Licence'' Ova licenca je osmišljena kao kompromis između popustljive BSD licence i copyleft licence GPL. LGPL je namjenjena za softver...)
Nema razlike inačica

Inačica od 23:36, 29. studenoga 2008.

Produženi naziv: GNU Lesser General Public Licence

Ova licenca je osmišljena kao kompromis između popustljive BSD licence i copyleft licence GPL. LGPL je namjenjena za softverske biblioteke, i jednako kao i GPL zabranjuje se korištenje koda u softveru zatvorenog koda. Ipak, ova licenca dozvoljava da se softverske bibilioteke koriste (statički povezane) u softveru zatvorenog koda. Također, softver koji koristi biblioteku pokrivenu LGPL licencom mora omogućavati zamjenu biblioteke najnovijom verzijom (kod softvera otvorenog koda nove verzije obično izlaze češće).

Ne samo da je LGPL "kompatibilna" s GPL licencom (softver pod GPL licencom može koristiti biblioteke pod LGPL licencom), već je jedna od stavki licence da proizvodi nastali od koda softvera mogu biti licencirani pod GPL licencom.

Iako je ova licenca osmišljena za pokrivanje određenih biblioteka (do 1999. se zvala Library General Public Licence), postoje i primjeri nezavisnog slobodnog softvera koji je koriste (najpoznatiji je Open Office). Također, Free software Foundation je ne preporuča za korištenje u svim bibliotekama. Oni smatraju da bi je trebalo koristiti samo ukoliko za područje koje biblioteka pokriva već postoji neka alternativa. Razlog za to je opet nastojanje da se zajednica slobodnog softvera što više proširi.