Razlika između inačica stranice Ukratko o učitavanju operacijskog sustava

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
(Nova stranica: {{Robelbox|theme=1|title=O procesu učitavanja}}<div style="{{Robelbox/pad}}"> Ova stranica namijenjena je rasvjetljavanju tabua oko procesa podizanja računala od uključivanja do ...)
Nema razlike inačica

Inačica od 11:25, 8. siječnja 2009.

O procesu učitavanja
Ova stranica namijenjena je rasvjetljavanju tabua oko procesa podizanja računala od uključivanja do postavki vašeg omiljenog GUI-a na ekranu. Kako dosta problema sa instalacijom operacijskog sustava i razumijevanjem rada računala leži u ovom, mnogima sivom ili čak crnom području, smatramo potrebnim objasniti što se konkretno dešava prilikom podizanja vašeg Linux operacijskog sustava.

Također smisao je dati uvide u moguće greške pri svakom opisanom koraku.

Uvod

Prije svega moramo razumijeti da računalo prilikom uključivanja prolazi razne faze rada koje uključuju BIOS, kernel, daemone i ostalo. A sve što se dešava, dešava se u koracima i ako dođe do neke greške u koraku, sustav ne može nastaviti dalje. Iz tog razloga dobro je moći ispravno pretpostaviti u kojem je koraku došlo do greške, kako bi je lakše locirali i uklonili.

S toga, krenimo redom:

BIOS faza

Opis

Prilikom uključivanja, računalo prolazi prvu inicijalizacijsku fazu u kojoj se rade i provjeravaju osnovna stanja računala i prepoznavanje hardvera. Taj proces naziva se još i POST proces, a unutar njega računalo radi samokontrolu svih svojih komponenti na matičnoj ploči i ostalih spojenih uređaja. Iako se gotovo sve izvršava automatski na ovom nivu ipak postoji mogućnost podešavanja određenih opcija unutar BIOS programa. Proces POST-a uobičajeno završava jednim zvučnim beep signalom, što označava da je sa hardverom sve u redu, te da će BIOS u narednim koracima prepustiti kontrolu nad računalom kernelu.

Svi koraci ove faze izvršavaju se prema programu upisanom u čipove BIOS-a na matičnoj ploči.

Podešavanje