Razlika između inačica stranice ALSA

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
m
 
(Nije prikazano 6 međuinačica jednog suradnika)
Redak 1: Redak 1:
<span id=ALSA>
+
ALSA je skraćenica od ''Advanced Linux Sound System'' (''Napredni [[Linux]]ov zvučni sustav''). Može se reći da je to komponenta Linux jezgre zadužena za rad i povezivanje s hardverom zaduženim za zvuk u računalu (zvučne kartice, zvučnici, mikrofon itd.).
ALSA je skraćenica od (Advanced Linux Sound System) ili Napredni Linuxov zvukovni sustav. Možemo reći da je to komponenta Linuxovog kernela zadužena za ispravan rad i povezivanje sa zvukovnim hardwareskim sustavom PC-a. Omogućava korisnicima i aplikacijama da se koriste zvukom na računalu. Zamijenila je stariji sustav pod nazivom OSS (Open Sound System, odnosno Otvoreni zvukovni sustav).
+
 
</span>
+
ALSA je nastala nakon što je originalni sustav za zvuk na Unixima, OSS (''Open Sound System'') postao vlasnički softver. OSS je u međuvremenu opet ostao otvoren, ali je ALSA zadržala mjesto pretpostavljenog zvučnog sustava u Linuxu. ALSA nudi emulaciju OSS-a što omogućuje kompatibilnost sa starim aplikacijama koje koriste OSS.
[[Kategorija:Rječnik pojmova]]
+
 
 +
Glavna kritika ALSA-e što nije portabilna na druge Unixe (npr. *[[BSD]]), tako da programi koje trebaju zvuk na svim Unix platformama i dalje koriste OSS.
 +
 
 +
[[Kategorija:Rječnik_pojmova]]

Trenutačna izmjena od 16:00, 1. prosinca 2009.

ALSA je skraćenica od Advanced Linux Sound System (Napredni Linuxov zvučni sustav). Može se reći da je to komponenta Linux jezgre zadužena za rad i povezivanje s hardverom zaduženim za zvuk u računalu (zvučne kartice, zvučnici, mikrofon itd.).

ALSA je nastala nakon što je originalni sustav za zvuk na Unixima, OSS (Open Sound System) postao vlasnički softver. OSS je u međuvremenu opet ostao otvoren, ali je ALSA zadržala mjesto pretpostavljenog zvučnog sustava u Linuxu. ALSA nudi emulaciju OSS-a što omogućuje kompatibilnost sa starim aplikacijama koje koriste OSS.

Glavna kritika ALSA-e što nije portabilna na druge Unixe (npr. *BSD), tako da programi koje trebaju zvuk na svim Unix platformama i dalje koriste OSS.