Razlika između inačica stranice Pomoć:Pravila i preporuke

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
m (Članak "Pomoć:Pravila i preporuke" je zaštićen [edit=sysop:move=sysop])
m
 
(Nije prikazano 60 međuinačica 2 suradnika)
Redak 1: Redak 1:
 +
'''U izradi.'''
 +
 +
 
__TOC__
 
__TOC__
U ovom tekstu dajem prijedlog o unificiranom pisanju ovih wiki stranica. Iz jednostavnog razloga kako bi se korisnik istih što lakše u njima snalazio i već prema određenom polju na stranici znao kakvu informaciju može tamo očekivati.
+
==Kako pisati Wiki tesktove==
Iz tih razloga dajem prijedlog da se stranice i malo ofarbaju, kako bi se dobio i malo življi "štih".
+
Prije nego se odlučimo za pisanje nekog teksta ili njegov prenos sa pojedinih stranica (pazeći na autorska prava! po sistemu prvo pitaj, pa kopiraj) bilo bi dobro da pripazimo na par stvari prilikom pisanja ili uređivanja materijala
 +
 
 +
Ovim tekstom pokušat ću vam dati par savjeta kako pisati i što izbjegavati u tekstu zbog "lakše budućnosti"
 +
*Da bi uopće pristupili psanju ili uređivanju stranica morate se logirati u sustav. Iz sigurnosnih razloga zatvoreno je uređivanje Wikija nelogiranim korisnicima
 +
* Kod pisanja tekstova budite općeniti, pokušajte dati kvalitetnu informaciju, ali općenitu. To se posebno odnosi na opise distribucija ili aplikacija. Posebno izbjegavajte pisati koja je zadnja verzija, datume izlaska i sve stvari koje brzo zastarjevaju. Ne možemo se oslanjati na nečiju stalnu ažurnost podataka koji se mjenjaju iz mjeseca u mjesec. Bolje je dati kvalitetan link na neku stranicu nakojoj piše koja je zadnja verzija (obično su to službene stranice) nego sami prepisivati takve podatke
 +
* Budite što je moguće više objektivni. Ne hvalite i ne kudite. Pišite onako kako jest. Nikoga ne zanimaju vaša osobna mišljenja o npr. nekoj distri. Ako vam se ne sviđa distribucija o kojoj želite pisati, onda nemojte pisati. Wiki stranice namjenjene su za objektivnu informaciju. Za stavove služe forumi...
 +
* Ovo je hrvatski Wiki pa pokušajte u što većoj mjeri koristiti hrvatske izraze. Ako neki izraz baš ne postoji ili bi bio totalno nerazumljiv i van konteksta onda pišite engleski naziv uz objašnjenje
 +
* Nismo svi vični pisanju i kvalitetnom slaganju rečenica. Oni kojima pisanje baš i ne ide, mogu na druge načine pomoći u izradi Wiki materijala. Npr. Uzmite sa drugih portala i foruma već napisane informacije i pretačite ih u ovaj Wiki.
 +
* Prije pisanja novih tekstova pogledajte da li postoji već neki tekst napisan u toj sekciji Wikija, kako bi pratili formu teksta.
 +
* Svaka Wiki stranica ima i svoju "paralelu" koja se zove ''Razgovor'' (drugi ribbon na vrhu stranice) i služi za diskusije, pitanja i sve ostalo vezano za sadržaj glavne stranice, pa tamo ostavljajte svoja pitanja, komentare i sl.
 +
* Obavezno pogledajte zadnju stavku [[Pomoć:Pravila_i_preporuke#Primjeri_dobrog_oblika_stranica|''Primjeri'']] koji upućuju na gotove stranice određenog tipa. Sigurno će vam pomoći u početku dok se još niste sprijateljili sa mediawikijem. Uvijek možete pregledati kod određene stranice i na taj način brzo naučiti kako su određeni formati napravljeni.
 +
 
 +
Za sve nejasnoće možete se javiti i Grofu na stranicama foruma [http://www.linuxzasve.com/forum LZS-a]
 +
 
 +
==Tehnika pisanja stranica==
 +
U ovom tekstu definiramo osnovne crte za pisanje teksta da bi se dobile što uniformnije wiki stranice. Iz jednostavnog razloga kako bi se korisnik istih što lakše u njima snašao i već prema određenom polju na stranici znao kakvu informaciju može tamo očekivati. Treba slijediti osnovni prototip koji ima ova svojstva:
 +
* stranica ne bi smjela biti preduga, ako ima puno sadržaja, a moguće ga je rascjepkati na manje logičke cjeline, učinite to (primjer: na stranici [[Mobilni internet]] nije potrebno da svi operateri i sve distribucije budu na istoj stranici, već ih je dobro razvrstati na podstranice, npr. [[Mobilni internet/T-mobile/Ubuntu]])
 +
* stranica ne bi smjela sadržavati previše boja i prevelikih slika (osim ako se slikama ne želi nešto direktno pokazati, u suprotnom koristiti ''thumbnail''), jer treba imati na umu da si netko želi ispisati neku wiki stranicu u papirnati oblik
  
Pa krećemo:
 
{{Robelbox|theme=1|title=Uvodna poglavlja}}<div style="{{Robelbox/pad}}">
 
 
===Uvod===
 
===Uvod===
 
Sve stranice na kojim su korisne inofrmacije, trebale bi početi sa nekim uvodnim - općenitim tekstom kao sažetkom o tome o čemu ta stranica detaljno govori u samom tijelu teksta. Na taj način postižemo preglednost na stranici, te posjetitelj iste vrlo lako može odmah vidjeti da li stranica na kojoj se nalazi sadrži točno ono što mu treba.
 
Sve stranice na kojim su korisne inofrmacije, trebale bi početi sa nekim uvodnim - općenitim tekstom kao sažetkom o tome o čemu ta stranica detaljno govori u samom tijelu teksta. Na taj način postižemo preglednost na stranici, te posjetitelj iste vrlo lako može odmah vidjeti da li stranica na kojoj se nalazi sadrži točno ono što mu treba.
 
Dakle, sav uvod ide u ove smeđkaste okvire, da se lagano istakne od ostalog dijela teskta.
 
</div>
 
{{Robelbox-close}}
 
  
 
===Tijelo teksta===
 
===Tijelo teksta===
Redak 19: Redak 33:
 
  U ovakvim okvirima se pišu komandne linije koje se izvršavaju u konzoli
 
  U ovakvim okvirima se pišu komandne linije koje se izvršavaju u konzoli
  
 +
(samo dodati par razmaka ispred CLI teksta)
 +
 +
====Slike====
 +
{{Paznja-balon|Smanjene slike|Obavezno koristiti ''thumb'' slike, osim u slučaju kad je potrebno nešto pokazati na samoj slici.}}
 
[[Slika:TUX.png|right|160px]]
 
[[Slika:TUX.png|right|160px]]
 
Ako želite u tekst stavljati slike, bilo bi dobro da se iste smještaju uz desni rub teksta, kako ne bi ometale čitača u koncentraciji na tekst. Slike mogu biti različite, mogu se smještati u u okvire itd... Sve samo da se zadrži koncepcija stranice.
 
Ako želite u tekst stavljati slike, bilo bi dobro da se iste smještaju uz desni rub teksta, kako ne bi ometale čitača u koncentraciji na tekst. Slike mogu biti različite, mogu se smještati u u okvire itd... Sve samo da se zadrži koncepcija stranice.
  
 +
====Liste====
 
U tekstovima se mogu koristiti i bullet i numerirane liste kao u ovom primjeru:
 
U tekstovima se mogu koristiti i bullet i numerirane liste kao u ovom primjeru:
  
Redak 34: Redak 53:
 
#stavka liste
 
#stavka liste
 
#....
 
#....
Tekst može sadržavati kratke informativne dialoge.  Predlažem postavljati uvijek sa desne strane, kao što je u ovim prijedlozima.
 
Slijedi tekst sa opisima ovih dialoga i njihovim izgledom:
 
  
  
{{Dangerbox|text=Opasnosti sadrže opaske na opasne radnje.}}
+
{{Pomoć:Baloni}}
  
====Opasnost! ====
+
===Završetak i drugi dijelovi teksta===
 +
Test obično završava s linkovima na dodatne informacije i referencama na podatke koji su se koristili u tekstu.
 +
Taj dio teksta dolazi na kraju u vlastitoj sekciji:
 +
<nowiki>==Linkovi i reference==</nowiki>
  
Sadrže sav tekst koji upozorava na izuzetno opasnu radnju tipa particioniranje diskova, brisanje podataka i sve ostalo što može trajno štetiti djelove operativnog sustava ili podatke.
+
Ukoliko neka stranica zahtjeva specifična pojašnjenja po različitim distribucijama, koriste se posebne podsekcije za svaku distribuciju:
 +
<nowiki>===GNU/Linux distribucija===</nowiki>
 +
no ukoliko je sadržaj opširniji za svaku pojedinu distribuciju (više od ~10 redova) koriste se "podstranice", npr. stranica koja govori o instalaciji GNU/Linuxa:
 +
Instalacija_Linuxa/Fedora
 +
gdje se onda svi linkovi na podstranice skupe na jednu običnu listu, npr.
 +
Instalacije po distribucijama:
 +
* Ubuntu
 +
* Fedora
 +
* Debian
 +
* openSUSE
 +
* ...
  
 +
== Sadržajna i stilska pravila te napomene ==
  
 +
===Pojmovi===
 +
Općenito koristimo pojmove koji se koriste u kolokvijalnom govoru i informatičkom ''žargonu'', s time da preferiramo dostupne hrvatske varijante ako su po pravopisu i/ili su u svakodnevnoj upotrebi. Ne izmišljamo svoje prijevode. Treba imati na umu da takvi pojmovi moraju biti razumljivi posjetitelju i biti korišteni (npr. da bi takav pojam prosječan ''surfer'' upisao u tražilicu). U slučaju nedoumice dobro se posavjetovati s [http://hjp.srce.hr HJP] ili pogledati što se koristi na drugim relevantnim stranicama (npr. Wikipedija).
  
 +
Primjer:
 +
''Touchpad'' je engleska riječ za posebnu površinu, koju susrećemo na prijenosnim računalima, koja zamjenjuje miša
 +
* touchpad je i unutar hrvatskog jezika najčešće korišten izraz za taj pojam
 +
* postoji i hrvatska alternativa ''osjetilna ploha'' koja dobro opisuje o čemu se radi, ali se rijetko koristi
 +
* ''pločica'' je također viđen naziv, ali ne govori dovoljno o ćemu se točno radi, tako da otpada
 +
Na kraju koristimo Touchpad, uz moguću alternativu unutar zagrada: (osjetilna ploha)
  
{{Warningbox|text=Upozorenja sadrže opaske na radnje na koje treba posvetiti posebnu pozornost.}}
+
Kod nekih pojmova imamo poseban dogovor i toga se držimo:
 +
* Koristimo ''operacijski sustav'' umjesto ''operativni sustav''. Par referenci: [http://www.fer.hr/predmet/os 1], [http://www.foi.hr/kolegiji/os1/index.html 2], [http://www.microsoft.com/croatia/press/vijesti/winXPHrv.mspx 3].
 +
* Preferiramo GNU/Linux ispred Linuxa (iako u nekim ''lakšim'' člancima možemo koristiti i samo Linux).
 +
* Pišemo ''hardver'' i ''softver'' i to dekliniramo bez "crtica".
  
====Upozorenje====
+
===Pisanje u hardver sekciji===
 +
Postoje četiri kategorije uređaja:
  
U dialoge upozorenja treba pisati tekstove koji se odnose na stvari koje iziskuju dodatnu pažnju čitača Wikija. Npr. ako stranica govori o kompajliranju nekog drivera, u ovakav okvir trebalo bi smjestiti tekst koji govori o tome da korisnik prije toga provjeri da li je instalirao sve potrebno kako bi kompajliranje prošlo kako treba.
+
*[[Slika:ne_radi.png]] NE RADI: Uređaj ne radi nikako ili treba platiti da bi radio
 +
*[[Slika:problemi.png]] PROBLEMI: Uređaj radi djelomično ili stvara probleme
 +
*[[Slika:radi_ručno.png]] RADI RUČNO: Uređaj radi ali su potrebna ručna podešavanja da bi proradio
 +
*[[Slika:radi.png]] RADI: Uređaj radi od prve (out-of-the-box)
  
Tu mogu ići i tekstovi o nekim požeeljnjim radnjama itd...
+
Stavke se pišu kao predlošci (link se automatski stvara iz imena uređaja):
 +
<nowiki>{{ne_radi|Ime uređaja}}
 +
{{problemi|Ime uređaja}}
 +
{{radi_man|Ime uređaja}}
 +
{{radi|Ime uređaja}}</nowiki>
  
 +
'''Ime uređaja treba pisati tako da se prvo piše proizvođač, pa ime uređaja radi lakšeg snalaženja u sortiranoj tablici.'''
  
 +
Nakon postavljanja hardvera u listu potrebno je isti opisati kliknuvši na novonastali link. Prvo je potrebno ispuniti sljedeći obrazac o uređaju:
 +
{{Uređaj|tip=Tip uređaja|proizvođač=Proizvođač uređaja|naziv=Točan naziv uređaja (+ ID uređaja)|kernel=Verzija kernela pod kojim radi|chipset=Chipset ako postoji|sabirnica=Sabirnica koju koristi (PCI,USB,IEEE...)}}
 +
To se jednostavno ispunjava ovim predloškom:
 +
<nowiki>
 +
{{Uređaj|tip=|proizvođač=|naziv=|kernel=|chipset=|sabirnica=}}</nowiki>
 +
Dovoljno je ispuniti polja koja znate i/ili koja postoje za određeni uređaj. Osim ovog obrasca poželjno je i napisati i ostalo, npr. kako se uređaj pokreće, što ne radi i slično.
 +
===Pisanje CLI naredbi===
 +
CLI naredbe pišu se jednostavnim umetanjem i ispunjavanjem ovog predloška u novu stranicu za CLI naredbe:
 +
<pre>
 +
{{CLI_naredba
 +
|naziv=
 +
|kratki opis=
 +
|sintaksa=
 +
|detaljni opis=
 +
|opcije=
 +
}}
 +
</pre>
  
 +
== Dodavanje video sadržaja na Wiki ==
 +
* [[Pomoć:Video_na_wikiju|Kako dodati video na wiki?]].
  
 +
== Neki korisni alati pri izradi Wiki stranica ==
 +
Ugradili smo na Wiki neke zgodne alate koji mogu pomoći pri ažuriranju i kreiranju Wiki stranica:
  
{{Infobox|text=Informacije služe za skretanje pažnje na neke dodatne stvari vezane uz tekst.}}
+
===Bojanje programskog koda ili naredbenog retka===
 +
Da bi se bolje naglasili dijelovi komandi unutar naredbenog redka, moguće je koristiti bojanje sintakse. npr:
 +
<pre><nowiki>
 +
<source lang=shell>
 +
cd /etc
 +
sudo -s
 +
cp fstab fstab.bckup
 +
nano fstab
 +
</source>
 +
</nowiki></pre>
 +
izgleda ovako
 +
<source lang=bash>
 +
cd /etc
 +
sudo -s
 +
cp fstab fstab.bckup
 +
nano fstab
 +
</source>
  
====Informacija====
+
==Primjeri dobrog oblika stranica==
 +
Kako bi smanjili nedoumicu oko dobrog pisanja i koncepcije stranica, pogledajte par gotovih primjera. Neka vam oni posluže kao reference za pisanje vlastitih tekstova. Također, pregledom njihove sintakse (koda) možete vidjeti i kako su izvedeni neki trikovi.
  
Tekstovi u informativnim dialozima mogu skretati pozornost čitača na dodatne, zgodne ali ne tako bitne stvari u temi o kojoj govori tekst, točnije na pisanje opaski. Tipa, ako tekst govori o OpenOffice-u, u takav dialog može se staviti opaska da postoje i drugi slobodni programi za pisanje teksta....
+
===Pisanje stranica u rubrici ''GNU/Linux za početnike''===
 +
Najbolji primjeri kako trebaju izgledati stranice u ovoj rubrici (a koja je pripremljena za apsolutne početnike), jesu svakako ovih par:
 +
*[[Kako slušati MP3-ce]]
 +
*[[Instalacija i deinstalacija programa]]
 +
*[[Ubuntu_instalacija|Ubuntu - instalacija]]
  
 +
===Pisanje stranica u rubrici ''GNU/Linux distribucije''===
 +
Primjeri pisanja stranica u ovoj rubrici jesu ovi:
 +
*[[Ubuntu distribucija]]
 +
*[[OpenSUSE distribucija]]
  
 +
===Pisanje stranica u rubrici Desktop aplikacije===
 +
I ovdje postoji pokoji primjer pisanja stranica. Npr:
 +
*[[VirtualBox]]
  
 
+
Obratite pažnju kako u ovoj sekciji postoji i link [[Rješenja problema vezanih uz VirtualBox]], u kojem se pišu rješenja problema vezanih uz ovu aplikaciju. U listu, kada dodajete naslov problema obavezbo stavite i prefiks (primjer (UBUNTU)) koji služi za brzo raspoznavanje za koju je distribuciju rješenje prilagođeno.
 
+
Dakle, sav "glavni" tekst piše se na ovakvoj bijeloj podlozi sa eventualnim umecima slika ili dialog boxova čiji su primjeri dati u gornjem dijelu teksta.
+
 
+
Osim ovog, glavnog teksta postoje još neka specifična područja na stranici koja bi trebalo dodatno označiti.
+
 
+
{{Robelbox|theme=13|title=Linkovi prema drugim stranicama koje se granaju iz ove}}<div style="{{Robelbox/pad}}">
+
===Linkovi na daljnje stranice===
+
Ako treba postaviti linkove na stranice koje se granaju iz trenutne, poželjno je takve linkove postaviti u jedan ovakav box, kako bi se čitaču dalo do znanja da od tuda vode linkovi za još preciznije informacije o nekoj temi.
+
</div>
+
{{Robelbox-close}}
+
 
+
{{Robelbox|theme=3|title=Linkovi na rješenja istog problema, ali po distribucijama}}<div style="{{Robelbox/pad}}">
+
===Linkovi rješenja problema po distribucijama===
+
Iz ovakvog dialog boxa-a vode linkovi na rješenja pojedinih problema vezano za distribucije. Nemaju sve distribucije GNU/Linux-a isti redosljed i iste komande pri rješavanju istih problema. Kako bi se korisnicima distribucija olakšalo rješavanje, svaka distribucija na ovaj način ima svoje rješenje.
+
</div>
+
{{Robelbox-close}}
+
 
+
{{Robelbox|theme=14|title=Linkovi na reference, e-mailove i ostalo}}<div style="{{Robelbox/pad}}">
+
 
+
===Linkovi na reference, e-mailove i ostalo===
+
Na kraju teksta koji govori o nečemu poželjno je postaviti linkove na originalne tekstove od kuda je neka stvar pokupljena ili na linkove koji detaljnije opisuju neku stvar ali nisu na našem jeziku, pa npr na e-mailove pisaca tekstova (ako oni to žele) i ostalo....
+
</div>
+
{{Robelbox-close}}
+
 
+
Eto, to bi bio moj prijedlog kako bi neka stranica trebala izgledati i koje bi elemente mogla sadržavati.
+
 
+
bitno je da se držimo boja ovih boxova, jer se tako stvara "navika" u pregledavanju wikija koja olakšava buduće snalaženje korisnicima.
+
 
+
Slobodan čuti i Vaša mišljenja koja možete pisati ili pod "razgovor" tab-u ove wiki stranice ili na LZS-u.
+
  
 
Pozdrav,
 
Pozdrav,
 
--[[Suradnik:Grof|Grof]] 15:05, 23. studenog 2008. (UTC)
 
--[[Suradnik:Grof|Grof]] 15:05, 23. studenog 2008. (UTC)
 +
 +
{{Authorbox}}

Trenutačna izmjena od 10:16, 18. svibnja 2010.

U izradi.


Kako pisati Wiki tesktove

Prije nego se odlučimo za pisanje nekog teksta ili njegov prenos sa pojedinih stranica (pazeći na autorska prava! po sistemu prvo pitaj, pa kopiraj) bilo bi dobro da pripazimo na par stvari prilikom pisanja ili uređivanja materijala

Ovim tekstom pokušat ću vam dati par savjeta kako pisati i što izbjegavati u tekstu zbog "lakše budućnosti"

  • Da bi uopće pristupili psanju ili uređivanju stranica morate se logirati u sustav. Iz sigurnosnih razloga zatvoreno je uređivanje Wikija nelogiranim korisnicima
  • Kod pisanja tekstova budite općeniti, pokušajte dati kvalitetnu informaciju, ali općenitu. To se posebno odnosi na opise distribucija ili aplikacija. Posebno izbjegavajte pisati koja je zadnja verzija, datume izlaska i sve stvari koje brzo zastarjevaju. Ne možemo se oslanjati na nečiju stalnu ažurnost podataka koji se mjenjaju iz mjeseca u mjesec. Bolje je dati kvalitetan link na neku stranicu nakojoj piše koja je zadnja verzija (obično su to službene stranice) nego sami prepisivati takve podatke
  • Budite što je moguće više objektivni. Ne hvalite i ne kudite. Pišite onako kako jest. Nikoga ne zanimaju vaša osobna mišljenja o npr. nekoj distri. Ako vam se ne sviđa distribucija o kojoj želite pisati, onda nemojte pisati. Wiki stranice namjenjene su za objektivnu informaciju. Za stavove služe forumi...
  • Ovo je hrvatski Wiki pa pokušajte u što većoj mjeri koristiti hrvatske izraze. Ako neki izraz baš ne postoji ili bi bio totalno nerazumljiv i van konteksta onda pišite engleski naziv uz objašnjenje
  • Nismo svi vični pisanju i kvalitetnom slaganju rečenica. Oni kojima pisanje baš i ne ide, mogu na druge načine pomoći u izradi Wiki materijala. Npr. Uzmite sa drugih portala i foruma već napisane informacije i pretačite ih u ovaj Wiki.
  • Prije pisanja novih tekstova pogledajte da li postoji već neki tekst napisan u toj sekciji Wikija, kako bi pratili formu teksta.
  • Svaka Wiki stranica ima i svoju "paralelu" koja se zove Razgovor (drugi ribbon na vrhu stranice) i služi za diskusije, pitanja i sve ostalo vezano za sadržaj glavne stranice, pa tamo ostavljajte svoja pitanja, komentare i sl.
  • Obavezno pogledajte zadnju stavku Primjeri koji upućuju na gotove stranice određenog tipa. Sigurno će vam pomoći u početku dok se još niste sprijateljili sa mediawikijem. Uvijek možete pregledati kod određene stranice i na taj način brzo naučiti kako su određeni formati napravljeni.

Za sve nejasnoće možete se javiti i Grofu na stranicama foruma LZS-a

Tehnika pisanja stranica

U ovom tekstu definiramo osnovne crte za pisanje teksta da bi se dobile što uniformnije wiki stranice. Iz jednostavnog razloga kako bi se korisnik istih što lakše u njima snašao i već prema određenom polju na stranici znao kakvu informaciju može tamo očekivati. Treba slijediti osnovni prototip koji ima ova svojstva:

  • stranica ne bi smjela biti preduga, ako ima puno sadržaja, a moguće ga je rascjepkati na manje logičke cjeline, učinite to (primjer: na stranici Mobilni internet nije potrebno da svi operateri i sve distribucije budu na istoj stranici, već ih je dobro razvrstati na podstranice, npr. Mobilni internet/T-mobile/Ubuntu)
  • stranica ne bi smjela sadržavati previše boja i prevelikih slika (osim ako se slikama ne želi nešto direktno pokazati, u suprotnom koristiti thumbnail), jer treba imati na umu da si netko želi ispisati neku wiki stranicu u papirnati oblik

Uvod

Sve stranice na kojim su korisne inofrmacije, trebale bi početi sa nekim uvodnim - općenitim tekstom kao sažetkom o tome o čemu ta stranica detaljno govori u samom tijelu teksta. Na taj način postižemo preglednost na stranici, te posjetitelj iste vrlo lako može odmah vidjeti da li stranica na kojoj se nalazi sadrži točno ono što mu treba.

Tijelo teksta

Sav "bitan" i opširan dio teksta koji konkretno govori o onome iz uvodnika ide u normalnu, bijelu pozadinu bez ikakvog naglaska. Tu se pišu npr. svi koraci u rješvanju nekog problema, detaljno se opisuje problem itd. Sve zavisi o prirodi teksta.

Ako tekst govori o nekim rješenjima unutar npr. operativnog sistema. Konkretno, ako je potrebno izvesti neke korake u kodu ili na CLI-u (Command Line Interpreter), tj. na konzoli ili terminalu OS-a, onda se te komande pišu obavezno u ovakvom formatu:

U ovakvim okvirima se pišu komandne linije koje se izvršavaju u konzoli

(samo dodati par razmaka ispred CLI teksta)

Slike

Smanjene slike
Obavezno koristiti thumb slike, osim u slučaju kad je potrebno nešto pokazati na samoj slici.
TUX.png

Ako želite u tekst stavljati slike, bilo bi dobro da se iste smještaju uz desni rub teksta, kako ne bi ometale čitača u koncentraciji na tekst. Slike mogu biti različite, mogu se smještati u u okvire itd... Sve samo da se zadrži koncepcija stranice.

Liste

U tekstovima se mogu koristiti i bullet i numerirane liste kao u ovom primjeru:

Bullet:

  • Prva stavka
  • Druga stavka
  • treća...

A moguće su i liste:

  1. stavka liste
  2. stavka liste
  3. stavka liste
  4. ....


Baloni

Baloni su posebni okviri široki 200px koji donose dodatne, bilo važne, bilo nevažne, informacije o glavnom tekstu, a smještaju se uz desni rub. Treba paziti da ne sadrže previše teksta i da njihov naslov ne bude predug (maksimum su tri kraće riječi).

Namjena balona Izgled balona Kako koristiti
potrebno je samo koristiti predložak:
Dodatna informacija, pojašnjenje
Ovo je naslov
Info balon služi onom sadržaju koji nije od neke važnosti i moguće ga je izostaviti, no postoji za one koji "žele znati više".
{{Info-balon|Naslov|Tekst u balonu}}
Savjet, napomena, iznimka, ideja, trik
Ovo je naslov
Savjet balon ima sličnu namjenu kao i Info balon, ali s većom važnosti. Dok Info balon ne nosi sadržaj bitan za daljnji tekst, ovaj itekako nosi.
{{Savjet-balon|Naslov|Tekst u balonu}}
Upozorenje, pažnja
Ovo je naslov
U dialoge upozorenja treba pisati tekstove koji se odnose na stvari koje iziskuju dodatnu pažnju čitača Wikija. Npr. ako stranica govori o kompajliranju nekog drivera, u ovakav okvir trebalo bi smjestiti tekst koji govori o tome da korisnik prije toga provjeri da li je instalirao sve potrebno kako bi kompajliranje prošlo kako treba.
{{Paznja-balon|Naslov|Tekst u balonu}}
Opasnost
Ovo je naslov
Sadrže sav tekst koji upozorava na izuzetno opasnu radnju tipa particioniranje diskova, brisanje podataka i sve ostalo što može trajno štetiti djelove operativnog sustava ili podatke.
{{Opasnost-balon|Naslov|Tekst u balonu}}

Završetak i drugi dijelovi teksta

Test obično završava s linkovima na dodatne informacije i referencama na podatke koji su se koristili u tekstu. Taj dio teksta dolazi na kraju u vlastitoj sekciji:

==Linkovi i reference==

Ukoliko neka stranica zahtjeva specifična pojašnjenja po različitim distribucijama, koriste se posebne podsekcije za svaku distribuciju:

===GNU/Linux distribucija===

no ukoliko je sadržaj opširniji za svaku pojedinu distribuciju (više od ~10 redova) koriste se "podstranice", npr. stranica koja govori o instalaciji GNU/Linuxa:

Instalacija_Linuxa/Fedora

gdje se onda svi linkovi na podstranice skupe na jednu običnu listu, npr.

Instalacije po distribucijama:
* Ubuntu
* Fedora
* Debian
* openSUSE
* ...

Sadržajna i stilska pravila te napomene

Pojmovi

Općenito koristimo pojmove koji se koriste u kolokvijalnom govoru i informatičkom žargonu, s time da preferiramo dostupne hrvatske varijante ako su po pravopisu i/ili su u svakodnevnoj upotrebi. Ne izmišljamo svoje prijevode. Treba imati na umu da takvi pojmovi moraju biti razumljivi posjetitelju i biti korišteni (npr. da bi takav pojam prosječan surfer upisao u tražilicu). U slučaju nedoumice dobro se posavjetovati s HJP ili pogledati što se koristi na drugim relevantnim stranicama (npr. Wikipedija).

Primjer: Touchpad je engleska riječ za posebnu površinu, koju susrećemo na prijenosnim računalima, koja zamjenjuje miša

  • touchpad je i unutar hrvatskog jezika najčešće korišten izraz za taj pojam
  • postoji i hrvatska alternativa osjetilna ploha koja dobro opisuje o čemu se radi, ali se rijetko koristi
  • pločica je također viđen naziv, ali ne govori dovoljno o ćemu se točno radi, tako da otpada

Na kraju koristimo Touchpad, uz moguću alternativu unutar zagrada: (osjetilna ploha)

Kod nekih pojmova imamo poseban dogovor i toga se držimo:

  • Koristimo operacijski sustav umjesto operativni sustav. Par referenci: 1, 2, 3.
  • Preferiramo GNU/Linux ispred Linuxa (iako u nekim lakšim člancima možemo koristiti i samo Linux).
  • Pišemo hardver i softver i to dekliniramo bez "crtica".

Pisanje u hardver sekciji

Postoje četiri kategorije uređaja:

  • Ne radi.png NE RADI: Uređaj ne radi nikako ili treba platiti da bi radio
  • Problemi.png PROBLEMI: Uređaj radi djelomično ili stvara probleme
  • Radi ručno.png RADI RUČNO: Uređaj radi ali su potrebna ručna podešavanja da bi proradio
  • Radi.png RADI: Uređaj radi od prve (out-of-the-box)

Stavke se pišu kao predlošci (link se automatski stvara iz imena uređaja):

{{ne_radi|Ime uređaja}}
{{problemi|Ime uređaja}}
{{radi_man|Ime uređaja}}
{{radi|Ime uređaja}}

Ime uređaja treba pisati tako da se prvo piše proizvođač, pa ime uređaja radi lakšeg snalaženja u sortiranoj tablici.

Nakon postavljanja hardvera u listu potrebno je isti opisati kliknuvši na novonastali link. Prvo je potrebno ispuniti sljedeći obrazac o uređaju:

O uređaju
  • Tip: Tip uređaja
  • Proizvođač: Proizvođač uređaja
  • Naziv: Točan naziv uređaja (+ ID uređaja)
  • Kernel: Verzija kernela pod kojim radi
  • Chipset: Chipset ako postoji
  • Sabirnica: Sabirnica koju koristi (PCI,USB,IEEE...)

To se jednostavno ispunjava ovim predloškom:

{{Uređaj|tip=|proizvođač=|naziv=|kernel=|chipset=|sabirnica=}}

Dovoljno je ispuniti polja koja znate i/ili koja postoje za određeni uređaj. Osim ovog obrasca poželjno je i napisati i ostalo, npr. kako se uređaj pokreće, što ne radi i slično.

Pisanje CLI naredbi

CLI naredbe pišu se jednostavnim umetanjem i ispunjavanjem ovog predloška u novu stranicu za CLI naredbe:

 {{CLI_naredba
 |naziv=
 |kratki opis=
 |sintaksa=
 |detaljni opis= 
 |opcije=
 }}

Dodavanje video sadržaja na Wiki

Neki korisni alati pri izradi Wiki stranica

Ugradili smo na Wiki neke zgodne alate koji mogu pomoći pri ažuriranju i kreiranju Wiki stranica:

Bojanje programskog koda ili naredbenog retka

Da bi se bolje naglasili dijelovi komandi unutar naredbenog redka, moguće je koristiti bojanje sintakse. npr:

<source lang=shell>
cd /etc
sudo -s
cp fstab fstab.bckup
nano fstab
</source>

izgleda ovako

cd /etc
sudo -s
cp fstab fstab.bckup
nano fstab

Primjeri dobrog oblika stranica

Kako bi smanjili nedoumicu oko dobrog pisanja i koncepcije stranica, pogledajte par gotovih primjera. Neka vam oni posluže kao reference za pisanje vlastitih tekstova. Također, pregledom njihove sintakse (koda) možete vidjeti i kako su izvedeni neki trikovi.

Pisanje stranica u rubrici GNU/Linux za početnike

Najbolji primjeri kako trebaju izgledati stranice u ovoj rubrici (a koja je pripremljena za apsolutne početnike), jesu svakako ovih par:

Pisanje stranica u rubrici GNU/Linux distribucije

Primjeri pisanja stranica u ovoj rubrici jesu ovi:

Pisanje stranica u rubrici Desktop aplikacije

I ovdje postoji pokoji primjer pisanja stranica. Npr:

Obratite pažnju kako u ovoj sekciji postoji i link Rješenja problema vezanih uz VirtualBox, u kojem se pišu rješenja problema vezanih uz ovu aplikaciju. U listu, kada dodajete naslov problema obavezbo stavite i prefiks (primjer (UBUNTU)) koji služi za brzo raspoznavanje za koju je distribuciju rješenje prilagođeno.

Pozdrav, --Grof 15:05, 23. studenog 2008. (UTC)


Za autore

Pogledajte dokumentaciju o prilagodbi sučelja i Vodič za suradnike za pomoć pri uporabi i podešavanju, te ova pravila i preporuke