Razlika između inačica stranice Instalacija i uklanjanje softvera

Izvor: HrOpenWiki
Skoči na: orijentacija, traži
m (GUI)
m (GUI)
Redak 75: Redak 75:
 
Fedora od verzije 9 koristi PackageKit kao sučelje za upravljanje paketima (dodavanje i uklanjanje paketa). Unutar KDE-a PackageKit se nalazi unutar ''System Settings > Add and Remove Software'' ili samostalno kao KPackageKit.
 
Fedora od verzije 9 koristi PackageKit kao sučelje za upravljanje paketima (dodavanje i uklanjanje paketa). Unutar KDE-a PackageKit se nalazi unutar ''System Settings > Add and Remove Software'' ili samostalno kao KPackageKit.
  
[[Slika:Gpk-application-search.png|150px]]
+
[[Slika:Gpk-application-search.png|400px]]
  
 
===[[CLI]]===
 
===[[CLI]]===

Inačica od 19:58, 2. ožujka 2009.

Uvod

Danas sve moderne GNU/Linux distribucije imaju riješen sustav jednostavne instalacije i deinstalacije programa. To konkretno znači da je dovoljno odabrati željeni program iz liste programa, označiti ga za instalaciju i kliknuti na određeni gumb mišem. Deinstalacija ide na identičan način.

Treba napomenuti da je ovo i najispravniji način instalacije porgrama pod Linuxom jer nosi brojne beneficije:

  • Programi su sigurni za upotrebu jer ih je pregledao izdavač distribucije
  • Kada se pojavi nova verzija programa u repozitorijima automatski će se izvršiti nadogradnja tog programa i na vašem računalu
  • Paketni upravitelji znaju koje su biblioteke još potrebne da bi vaš program ispravno radio, te ih automatski instalira zajedno sa programom

Moguće je instalirati i pripremljene pakete koje ste neovisno od paketnog upravitelja skinuli sa interneta. Takvi se paketi instaliraju jednostavnim klikom miša, ali u tom slučaju gubite ponešto na sigurnosti, jer je paket napravio netko nepoznati i gubite mogućnost automatske nadogradnje.

Postoji i mogućnost instalacije programa putem kompajliranja izvornog koda aplikacije, no tu mogućnost ostavite samo kao teoretsku jer je taj postupak prilično složen.

Kako različite distribucije razvijaju različite programe za tu namjenu (paketni upravitelji) tako je i ovaj postupak pomalo različit u ovisnosti o distribucijama Linuxa.

Ubuntu

GUI

Ova distribucija koristi program za rad sa paketima pod nazivom - Synaptic kao GUI program, odnosno apt-get kao program na naredbenom retku.

Synaptic je vrlo dobar program kojime se sve rješava preko grafičkog sučelja, a njime se obrađuju ove radnje:

  • Instalacija programa i biblioteka
  • Deinstalacija programa
  • Popravak oštećenih (broken) paketa
  • Dodavanje trećih repozitorija
  • Podešavanje updatea i upgradea sistema

Uglavnom sve radnje koje se vežu uz rad repozitorija i paketa.

Na osnovnom nivou rada sa Ubuntu distribucijom nije potrebno znati kako podesiti napredne opcije u ovom programu, ali je korisno znati pronaći program koji nas zanima, instalirati ga i eventualno maknuti iz sistema.

U samom Ubuntuu postoje dva programa kojima možete vršiti instalacije i deinstalacije.

Dodaj/Ukloni programe (jednostavno)

Prvi je jednostavniji i pregledniji za početnika i poziva ga se jednostavno iz glavnog izbornika Programi, te zadnjom stavkom Dodaj/Ukloni programe. Njegov prozor izgleda ovako:

Install-uninistall.jpg

Na samom vrhu imate listu Show: na koju kada kliknete mišem, dobivate izbornik:

Install-uninistall-menu.jpg

Pomoću nje možete odrediti koje aplikacije da vam izslista. Ako ga postavite na opciju All available applications, prikazat će vam sve što je u Ubuntuovim repozitorijima.

Pretragu po imenu zadajete jednostavnim upisivanjem riječi ili dijela riječi u okvir za unos Traži:, a možete pretraživati i po kategorijama porgrama.

Kada se odlučite za instalaciju nekog programa, označite ga kvačicom i klknite mišem na Apply Changes

Za deinstalaciju programa jednostavno odoznačite kvačicu pred njegovim imenom i kliknete Apply Changes

Synaptic upravitelj paketima (naprednije)

Za napredniji rad sa paketima i njihovim ovisnostima, te za upravljanje repozitorijima morati će te posegnuti za Synapticom. Program se nalazi pod Sustav -> Administracija -> Synaptic Package Manager.

Synaptic-scr1.jpg

CLI

Na nivou komandne linije stvar se rješava na jednoj liniji.

Instalacija:

sudo apt-get install ime_paketa

Deinstalacija:

 sudo apt-get remove ime_paketa

Provjera i popravljanje baze:

sudo apt-get check

Fedora

GUI

Fedora od verzije 9 koristi PackageKit kao sučelje za upravljanje paketima (dodavanje i uklanjanje paketa). Unutar KDE-a PackageKit se nalazi unutar System Settings > Add and Remove Software ili samostalno kao KPackageKit.

Gpk-application-search.png

CLI

U komandnoj liniji koristi se Yum, npr. za instalaciju

su -c 'yum install ime_paketa '

Za deinstalaciju:

su -c 'yum remove ime_paketa '

Pretragu:

su -c 'yum search naziv '